MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Nagrody z kultury przyznane

Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Dęta ze Swarzędza, Huber Wejmann z Buku oraz Michał Howorski z Przeźmierowa otrzymali nagrody powiatu poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2015. Wręczono jest 29 czerwca w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu, tuż przed sesją Rady Powiatu w Poznaniu.

– Te nagrody przyznawane są od 2011 roku. Honorujemy nimi twórców, artystów, organizatorów, promotorów i popularyzatorów kultury. Laureatami mogą być także pracownicy instytucji kultury, nauczyciele szkół artystycznych oraz różne organizacje prowadzące działalność kulturalną. Nagrody są przyznawane nie tylko za wieloletnią działalność, która z natury rzeczy wymyka się ocenom, ale także za szczególne osiągnięcia – mówił Piotr Burdajewicz, przewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu.

– To szczególny dzień, ponieważ honorujemy tych, dzięki którym korzystamy z dobrodziejstw kultury. Zależy nam na tym, aby kultura kwitła w powiecie poznańskim i dlatego nagradzamy tych, którzy się z nim utożsamiają, działają na jego rzecz oraz wykorzystując swoje talenty, promują zarówno polską kulturę jak i powiat poza jego granicami. To przyjemność słyszeć, jak artyści mieszkający i tworzący w powiecie, z duma mówią o swoich korzeniach – dodał Jan Grabkowski, starosta poznański.

Pierwszą nagrodę, w wysokości 8 tys. zł. otrzymało Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Dęta ze Swarzędza, która właśnie świętuje jubileusz 70-lecia swojej działalności. Z tej okazji nagrała też płytę. W ubiegłym roku Orkiestra zagrała m.in. na finale WOŚP oraz Koncercie Karnawałowym w Swarzędzu, Paradzie Łazarskiej i Paradzie Św. Marcina w Poznaniu czy też na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr w Boduszewie. Zespół ma za sobą także występy za granicą, m.in. w Monachium.

Druga nagroda, w wysokości 5,5 tys. zł. przypadła Hubertowi Wejmannowi z Buku, scenarzyście, który w minionym roku zrealizował trzyodcinkowy film kulturalno-edukacyjny pt. „Tryptyk Bukowski” poświęcony wybitnym postaciom pochodzącym z Buku. Podstawą scenariusza były trwające blisko trzy lata historyczne śledztwa. Dzięki temu udało się przedstawić szerszej publiczności mało znane fakty z życia najbardziej znanych bukowian.

Zdjęcia do „Tryptyku Bukowskiego” powstawały w katedrach w Krakowie i Poznaniu, w Archiwum i Bibliotece Krakowskiej Kapituły Katedralnej, w Muzeum Uniwersytetu Jagielońskiego Collegium Maius, na Zamku Królewskim na Wawelu, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu oraz na terenie Miasta i Gminy Buk. Hubert Wajmann w 2015 roku był też m.in. organizatorem Europejskiej Nocy Muzeów w Buku oraz koordynatorem projektu kulturalno-edukacyjnego „Miasto i woda – historie połączone”.

Laureatem trzeciej nagrody, w wysokości 2,5 tys. zł., został Michał Howorski z Przeźmierowa w gminie Tarnowo Podgórne. To tancerz i wokalista Zespołu Tańca Ludowego „Poligrodzianie”. Będąc od wielu lat solistą grupy był wielokrotnie nagradzany w kraju oraz za granicą, choćby na ubiegłorocznych mistrzostwach świata „World Folk 2015”, które odbyły się w Bułgarii. Był także jednym z organizatorów Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Lusowie oraz został powołany na członka zarządu oraz dyrektora ds. Rozwoju Projektów European Folk Culture Organization z siedzibą w Strasburgu.

Komisja przyznająca nagrody postanowiła także wyróżnić dyrygenta Orkiestry Dętej OSP Murowana Goślina, Mateusza MJ Sibilskiego, który w ubiegłym roku obchodził 25-lecie pracy artystycznej i zdobył Grand Prix, Złote Pasmo oraz Nagrodę Dyrygencką na Ogólnopolskim Festiwalu Chórów „Mater Misericordie” w Ząbkach pod Warszawą.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 czerwca 2016