MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Nagrody za pracę i wytrwałość

nagrody sportowe

Powiat poznański, tak jak i w ubiegłych latach, przyznał nagrody dla najlepszych sportowców, trenerów oraz drużyn w regionie. W gronie nagrodzonych najwięcej było kajakarzy, kolarzy oraz przedstawicieli sportów walki. Za wybitne wyniki wyróżniono również Patryka Rajkowskiego.

– Sport jest niezmiernie ważny. Przygotowuje do dorosłego życia, pozwala sobie radzić ze stresem, a także uczy pracy w zespole. Dlatego bardzo mnie cieszy, że w powiecie mamy tak uzdolnioną młodzież, która reprezentuje różne dyscypliny sportowe, zarówno te indywidualne, jak i drużynowe. Ich wyniki porażają. W gronie laureatów są przecież medaliści mistrzostw Polski, Europy, a nawet świata. Liczę, że część z nich za jakiś czas będzie reprezentować nasz kraj na igrzyskach olimpijskich – stwierdził wicestarosta poznański Tomasz Łubiński podczas uroczystości wręczania nagród, która odbyła się w trakcie sesji Rady Powiatu w Poznaniu.

Tak jak w poprzednich latach, wręczono je w czterech kategoriach wiekowych. W najstarszej grupie wiekowej, czyli w gronie młodzieżowców nagrodę pierwszego stopnia otrzymał mieszkający w Czerwonaku Eryk Wilga, który indywidualnie zajął drugie miejsce na mistrzostwach świata. Kanadyjkarz Warty Poznań specjalizuje się w kajakarstwie długodystansowym. Z wodą wiele wspólnego ma również Jakub Woźniak, który trenuje wioślarstwo w KW04, i dla którego miniony rok był wręcz wymarzony.

– Który ze swoich licznych medali cenię sobie najbardziej? Ten z Płowdiw, z młodzieżowych mistrzostw świata, gdzie wspólnie z Konradem Domańskim zdobyliśmy srebrny medal w dwójce podwójnej – mówi zawodnik. – Do wioślarstwa trafiłem siedem lat temu i było w tym sporo przypadku. Jako 13-latek miałem za to nadwagę i szukałem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, by zrzucić zbędne kilogramy – dodał laureat drugiej nagrody w gronie młodzieżowców.

W nieco młodszej kategorii wiekowej, wśród juniorów starszych najwyżej oceniono osiągnięcia Krystian Kubicy. Kanadyjkarz Warty, podobnie jak jego starszy kolega Eryk Wilga, także największe sukcesy świętował na długich dystansach. Młodszy brat wspomnianego Eryka, Alex także trenuje w Warcie i także ma się czym pochwalić. Młody zawodnik z Czerwonaka zajął m.in. drugie miejsce na mistrzostwach świata juniorów w maratonie kajakowym. I to właśnie ten wynik zapewnił mu nagrodę powiatu poznańskiego w gronie juniorów młodszych.

W najmłodszej kategorii wiekowej, wśród młodzików nagrodę pierwszego stopnia otrzymała Ida Mójta uprawiająca boks tajski. Tak jak zwykle powiat poznański docenił również trenerów. W tym przypadku nagrodę główną otrzymał Dariusz Bresiński. Mieszkający w Luboniu szkoleniowiec poznańskiej Warty jest odpowiedzialny za osiągnięcia kanadyjkarzy tego klubu.

W gronie nagrodzonych nie mogło również zabraknąć Roberta Taciaka, który w Kórniku zbudował prawdziwą kolarską potęgę. – Wprawdzie czasami brakuje już sił, człowiek nie jest już takim wariatem jak kiedyś, ale ta praca cały czas pozostaje moją pasją. Ilu zawodników wychowałem? Trudno to obliczyć, ale było ich na pewno ponad trzystu. Wiem za to, ile medali zdobyli. Było ich dokładnie 640 i mówimy tylko o medalach wywalczonych na mistrzostwach Polski, mistrzostwach Europy lub świata – stwierdził szkoleniowiec.

Jednym z jego wychowanków jest Patryk Rajkowski, którego postanowiono uhonorować za wybitne promowanie powiatu poznańskiego już od 14 lat. 28-letni kolarz Jedynki w swoim dorobku ma m.in. srebrny medal mistrzostw Europy w Grenchen w 2023 roku. Od 2014 do 2023 roku zdobył w sumie dwanaście medali mistrzostw świata i Europy. – To wybitny ambasador naszego regionu – podkreślono w trakcie uroczystości. Doceniono również drużyny. W tym roku nagrody otrzymały wioślarki UKS Dwójki Kórnik, piłkarki ręczne Bukowsko-Dopiewskiego KPR, hokeistki na trawie UKS Swarka Swarzędz oraz karatecy Dynamic Poznań.

MŁODZIK

1. Ida Mójta (boks tajski – muaythai, Miko Muaythai Gym Swarzędz)
Brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Świata Muaythai IFMA, które odbyły się w tureckiej miejscowości Antalya. Triumfatorka Otwartego Pucharu Polski dla dzieci i kadetów w Świebodzicach. Reprezentantka kraju.

ida mójta

2. Ksawery Nowicki (kolarstwo, UKS Jedynka Kórnik)
Kolejny utalentowany zawodnik klubu z Kórnika. Czterokrotny złoty medalista Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych w kolarstwie torowym – w wyścigu na 250 m ze startu lotnego, wyścigu eliminacyjnym, wyścigu punktowym na 7,5 km oraz w scratchu.

3. Wojciech Grynia (zapasy, KS Sobieski Poznań)
Mieszkaniec Bykowa w gminie Rokietnica wygrał Mistrzostwa Polski Młodzików w zapasach w stylu klasycznym, które odbyły się w Janowie Lubelskim. Był także drugi na Mistrzostwach Polski do lat 15 Szkół Podstawowych.

JUNIOR MŁODSZY

1. Alex Wilga (kajakarstwo, KS Warta Poznań)
Kanadyjkarz z Czerwonaka zajął drugie miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w Maratonie Kajakowym, które odbyły się w duńskim Silkeborgu. Był też piąty w Mistrzostwach Europy, w tej samej konkurencji w chorwackiej miejscowości Slavonski Brod. Mistrz Polski juniorów młodszych w C1 z Bydgoszczy oraz w długodystansowym kajakarstwie klasycznym z Wolsztyna.

Alex wilga

2. Mikołaj Litoborski (pływanie, OŚ AZS Poznań)
Mieszkający w Wirach w gminie Komorniki pływak jest mistrzem Polski juniorów młodszych na 1 500 m stylem dowolnym. Na tej samej imprezie w Lublinie był drugi na 400 oraz 800 m. Wygrał również Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych na 1500 m stylem dowolnym w Gliwicach.

3. Franciszek Mumot (kolarstwo, UKS Jedynka Kórnik)
Najlepszy w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w konkurencjach nieolimpijskich na torze w Pruszkowie. Wygrał tam wyścig punktowy i wyścig eliminacyjny. Reprezentant klubu z Kórnika zwyciężył również podczas XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w konkurencji omnium.

JUNIOR STARSZY

1. Krystian Kubica (kajakarstwo, KS Warta Poznań)
Kanadyjkarz z Tulec w gminie Kleszczewo był drugi na Mistrzostwach Świata Juniorów w Maratonie Kajakowym w duńskim Vejen Kolding i trzeci w Mistrzostwach Europy w tej samej konkurencji, które odbyły się w Chorwacji. Mistrz Polski Juniorów w C2 oraz wicemistrz kraju w C1. Zawody odbyły się w Bydgoszczy.

krystian kubica

2. Wiktor Szala (paralekkoatletyka, SOSWDN Owińska)
Uczeń Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach jest multimedalistą Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski w Szczecinie oraz Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski do lat 17 w Tarnowie w konkurencjach sprinterskich.

3. Marceli Krawiec (kajakarstwo, KS Warta Poznań)
Kanadyjkarz ze Swarzędza wygrał w Bydgoszczy podczas Mistrzostw Polski Juniorów w C2 zarówno na 500 jak i 1000 m. Dwukrotnie piąty w osadach na Mistrzostwach Świata Juniorów w Auronzo, we Włoszech. Triumfator w poznańskim Turnieju Nadziei Olimpijskich.

MŁODZIEŻOWIEC

1. Eryk Wilga (kajakarstwo – KS Warta Poznań)
Mieszkaniec Czerwonaka był indywidualnie drugi na Mistrzostwach Świata w Maratronie Kajakowym do lat 23 w duńskim Vejen Kolding oraz na Mistrzostwach Europy w Maratonie Kajakowym w chorwackiej miejscowości Slavonski Brod. Brązowy medalista Mistrzostw Polski w Maratonie, które odbyły się w Poznaniu.

eryk wilga

2. Jakub Woźniak (wioślarstwo, KW04 Poznań)
Zawodnik ze Swarzędza był drugi na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w bułgarskim Płowdiw, gdzie startował w dwójce podwójnej. Wygrał też w czwórce podwójnej Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w niemieckim Krefeld. Jest także wicemistrzem Polski seniorów w dwójce. Zawody odbyły się w Poznaniu.

3. Wojciech Niedziela (karate, MUKS Dynamic Akademia Karate Poznań)
Mieszkający w Siekierkach Wielkich w gminie Kostrzyn zawodnik jest reprezentantem kraju. W minionym roku zdobył trzy złote medale na Mistrzostwach Polski w Karate WKF Młodzieżowców w Zielonce. Był też trzeci na 17th International Karate Grand Prix do lat 21 – Polish Open w Bielsku-Białej.

DRUŻYNA MŁODZIK

UKS Dwójka Kórnik (wioślarstwo)
Antonina Rymelska, Hanna Nowicka, Aleksandra Skotarczak i Małgorzata Orłowska pływają w czwórce podwójnej i wygrały Mistrzostwa Polski Młodzików, które odbyły się w Kruszwicy.

młodzik drużyna

DRUŻYNA JUNIORKA MŁODSZA

Bukowsko-Dopiewski Klub Piłki Ręcznej (piłka ręczna)
Lena Andraszyk, Kinga Karaś, Gabriela Szurkowska, Michalina Urbaniak, Maja Wechman, Zofia Wojtkowiak, Zofia Siedlik, Izabela Piątkowiak i Lena Mikołajczak zajęły trzecie miejsce w Sulejowie podczas Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Plażowej w kategorii juniorek młodszych.

bukowsko-dopiewski krp

DRUŻYNA JUNIORKA STARSZA

UKS SP5 Swarek Swarzędz (hokej na trawie)
Dominika Bucher, Natalia Bucher, Julia Rymer, Dagmara Czerniak, Jagoda Arciszewska, Karolina Rozkres, Maria Drozda i Hanna Bidzińska są reprezentantkami Polski do lat 18 w hokeju na trawie. W minionym roku zajęły pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy do lat 18 dywizji B w walijskim Swansea. Zdobyły również mistrzostwo kraju juniorek zarówno w hali jak i na otwartych boiskach.

swarek swarzędz

DRUŻYNA MŁODZIEŻOWIEC

MUKS Dynamic Akademia Karate Poznań (karate)
Wojciech Niedziela z Siekierek Wielkich, Tomasz Pawlaczyk z Gortatowa oraz Oskar Prusinowski z Zalasewa zdobyli m.in. złoto na Mistrzostwach Polski Karate WKF Młodzieżowców w Zielonce oraz brąz na Mistrzostwach Polski Seniorów w Karpaczu.

karatecy dynamic poznań

TRENER

1. Dariusz Bresiński (kajakarstwo, KS Warta Poznań)
Mieszkający w Luboniu szkoleniowiec jest odpowiedzialny za osiągnięcia takich zawodników jak Eryk Wilga, Alex Wilga, Krystian Kubica czy Marceli Krawiec.

dariusz bresiński

2. Robert Taciak (kolarstwo, UKS Jedynka Kórnik)
Twórca potęgi kolarskiej z Kórnika. Prowadzi m.in. takie zawodniczki i zawodników jak Nicole Kurek, Ksawery Nowicki oraz Franciszek Mumot.

3. Marek Pawlaczyk (karate, MUKS Dynamic Akademia Karate Poznań)
Szkoleniowiec z Gortatowa w gminie Swarzędz prowadzi takich zawodników jak Wojciech Niedziela, Tomasz Pawlaczyk czy Oskar Prusinowski.

Zdjęcia z uroczystości: Anna Skalska

 

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 maja 2024