MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Najlepsi z nagrodami

BD_KPR_Juniorki_STArsze

Kajakarze, kolarze, piłkarki ręczne oraz reprezentanci sportów walki, to najważniejsi laureaci nagród sportowych powiatu poznańskiego za rok 2020. Otrzymali je najlepsi zawodnicy, trenerzy oraz drużyny w regionie.

– Już po raz kolejny doceniamy tych, którzy osiągają wybitne wyniki. Sport to bardzo ważna część naszego życia, buduje poczucie przynależności do grupy, pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile, a także uczy ambicji i wytrwałości. Miniony rok, rok pandemii, był bardzo trudny dla nas wszystkich, ale dla sportowców chyba szczególnie. Problemy z treningami, czasowe zamknięcie obiektów, znacząco odcisnęły piętno na pracy wszystkich zawodników oraz trenerów. Tym bardziej dziękuję Wam za wkład i uzyskane wyniki – podkreślił starosta poznański Jan Grabkowski podczas ogłoszenia wyników, które tak jak w roku ubiegłym, odbyło się w trybie wirtualnym.

Starosta zwrócił też uwagę na to, że mimo tych wszystkich trudności liczba wniosków o uhonorowanie najlepszych sportowców i trenerów, wzrosła prawie dwukrotnie. – W tym roku było ich aż 103. To tylko potwierdza, że sportowcy są wspaniałą wizytówką powiatu poznańskiego – dodał Jan Grabkowski. I trudno z tym polemizować, bo liczba i skala odnoszonych przez nasze zawodniczki i zawodników sukcesów jest imponująca. I to zarówno tych indywidualnych, jak i zespołowych. Nie jest przecież przypadkiem, że od kilku już lat Luboń kojarzymy z tenisem stołowym, Swarzędz i Suchy Las z koszykówką, a Buk i Dopiewo z piłką ręczną. A to tylko przykłady pierwsze z brzegu…

Tak jak w poprzednich latach, powiat poznański przyznał nagrody indywidualne w czterech kategoriach wiekowych. W tej najmłodszej, w gronie młodzików, numerem jeden został mieszkający w Swarzędzu Marceli Krawiec. 15-letni kanadyjkarz Warty Poznań , mimo młodego wieku, ma już w swoim cv wiele medali mistrzostw Polski. Tytułem mistrzyni Europy kadetów w taekwondo olimpijskim, wywalczonym w Sarajewie może się natomiast pochwalić Antonina Walczak z Kobylnicy. I to właśnie ten sukces zapewnił zawodniczce AZS Poznań pierwsze miejsce w gronie juniorów młodszych.

Wśród juniorów starszych nagrodę pierwszego stopnia otrzymała Joanna Błaszczak z UKS Jedynki Kórnik, która we włoskiej miejscowości Fiorenzuola d’Arda, na mistrzostwach Europy juniorów w kolarstwie torowym, wraz z koleżankami z reprezentacji Polski sięgnęła po złoty medal w sprincie drużynowym. Na tej samej imprezie, na trzecim stopniu podium stanął też Filip Prokopyszyn, który został laureatem w gronie młodzieżowców. I można tylko żałować, że ten utalentowany zawodnik w tym roku nie reprezentuje już Klubu Kolarskiego Tarnovia Tarnowo Podgórne. W sporcie zmiany bar klubowych to jednak codzienność…

Tak jak w poprzednich latach powiat poznański docenił również trenerów. W tym roku najwyżej oceniono osiągnięcia podopiecznych Roberta Taciaka z Jedynki Kórnik, który od wielu już lat wychowuje kolejnych znakomitych kolarzy. Co warte podkreślenia, dwójka jego reprezentantów, Nikol Płosaj oraz Patryk Rajkowski, ma realne szanse na występ w zbliżających się igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zarówno Nikol jak i Patryk to zresztą byli laureaci nagród powiatu poznańskiego w różnych kategoriach wiekowych. Oboje pozostają też sportową wizytówką naszego regionu.

Taką wizytówką są także szczypiornistki Bukowsko-Dopiewskiego KPR. Dziewczyny z tego klubu w ubiegłym roku postanowiły spróbować swoich sił w mistrzostwach Polski w piłce ręcznej plażowej i od razu nie miały sobie równych w kraju, triumfując w gronie młodziczek i juniorek starszych. Obie te drużyny zostały też laureatkami nagród powiatu poznańskiego. W kategorii juniorów młodszych takie samo wyróżnienie trafiło do drużyny karateków MUKS Dynamic Poznań, Wojciecha Niedzieli, Tomasza Pawlaczyka i Oskara Prusinowskiego. Mieszkańcy, odpowiednio Siekierek Wielkich, Gortatowa i Zalasewa, także mogą się pochwalić tytułami najlepszych w kraju.

Relację z ogłoszenia wyników nagród sportowych powiatu poznańskiego można obejrzeć na stronach ww.powiat.poznan.pl oraz www.powiatpoznanski.telewizjastk.pl Będzie ona również dostępna:
– w Telewizji STK – w środę 30 czerwca i w piątek 2 lipca, w co dwugodzinnych pętlach programowych
w Telewizji WTK – w środę 30 czerwca, o godz. 19.48 i 22.22, w czwartek 1 lipca, o godz. 8.55, w piątek 2 lipca, o godz. 19.55 i 22.24 oraz w sobotę 3 lipca, o godz. 8.55
– w TVP3 Poznań, w środę 30 czerwca, w paśmie 18.22, w piątek 2 lipca, w paśmie 14.23 oraz w poniedziałek 5 lipca, w paśmie 19.02.

Laureaci nagród sportowych powiatu poznańskiego

kategoria młodzik
1. Marceli Krawiec (KS Warta Poznań – kajakarstwo)
15-letni kanadyjkarz ze Swarzędza w ubiegłym roku zdobył cały worek medali, w tym kilka złotych, na mistrzostwach Polski w swojej kategorii wiekowej, w których startował przede wszystkim w jedynce. W swoim dorobku ma również złoto i srebro wywalczone w długodystansowych mistrzostwach kraju oraz brąz zdobyty na ergometrze.

2. Krystian Kubica (KS Warta Poznań – kajakarstwo)
Kanadyjkarz w Tulec także może się pochwalić medalami zdobytymi na mistrzostwach Polski. Te najcenniejsze, bo złote zdobył w dwójce i czwórce w rywalizacji młodzików. Był też drugi na ergometrze i trzeci w mistrzostwach długodystansowych.

3. Szymon Szot (KS Posnania – kajakarstwo)
Kolejny kajakarz w gronie wyróżnionych. Szymon pochodzi z Daszewic i nie tylko startuje w jedynce, ale także w osadzie K2 i K4. W swoim dorobku ma m.in. kilka medali wywalczonych w mistrzostwach kraju. Złoto zdobył w czwórce. Tak jak i jego koledzy z powodzeniem pływa także długie dystanse.

kategoria junior młodszy
1. Antonina Walczak (AZS OŚ Poznań – taekwondo olimpijskie)
Jej największym sukcesem był w ubiegłym roku tytuł mistrzyni Europy kadetów wywalczony kategorii 41 kg w konkurencji kyorugi. Zawody te odbyły się Sarajewie. Mieszkanka Kobylnicy była również najlepsza w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz w Pucharze Polski.

antonina walczak

2. Wojciech Niedziela (MUKS Dynamic Poznań – karate)
Zawodnik z Siekierek Wielkich w minionym roku wywalczył aż siedem złotych medali na mistrzostwach Polski w karate olimpijskim oraz karate shotokan w różnych kategoriach wiekowych. Część z nich zdobył wraz z kolegami z drużyny.

3. Eryk Wilga (KS Warta Poznań – kajakarstwo)
Kanadyjkarz z Czerwonaka został mistrzem Polski juniorów młodszych w jedynkach. Identyczny wynik osiągał też w długodystansowych mistrzostwach kraju na dystansie 10 km oraz w maratonie kajakowym.

kategoria junior starszy
1. Joanna Błaszczak (UKS Jedynka Kórnik – kolarstwo)
Jej największym sukcesem było zdobycie złotego medalu w torowych mistrzostw Europy juniorów. Zawodniczka z Kórnika we włoskiej miejscowości Fiorenzuola d’Arda, wraz z koleżankami z reprezentacji Polski, triumfowała w sprincie drużynowym. W swoim dorobku ma również dwa srebrne i dwa brązowe medale mistrzostw Polski zdobyte na torze.

Asia Błaszczak

2. Tamara Szalińska (UKS Jedynka Kórnik – kolarstwo)
Kolejna zawodniczka Jedynki. Ona jednak swój największy sukces odnosiła na szosie, bo wygrała mistrzostwa Polski juniorek w jeździe indywidualnej na czas. Na torze zdobyła dwa srebrne medale mistrzostw kraju, była też czwarta na mistrzostwach Europy w wyścigu drużynowym.

3. Michał Paczkowski (AZS OŚ Poznań – taekwondo olimpijskie)
Mieszkaniec Dziećmierowa wygrał w niemieckim Hamburgu zawody Pucharu Świata oraz został mistrzem Polski juniorów w taekwondo olimpijskim.

kategoria młodzieżowiec
1. Filip Prokopyszyn (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne – kolarstwo)
Były już zawodnik Tarnovii po raz kolejny udowodnił, że jest obecnie jednym z najlepszych kolarzy torowych w naszym kraju. W ubiegłym roku jego największym sukcesem był brązowy medal wywalczony w madisonie na mistrzostwach Europy we Fiorenzuola d’Arda. Do tego dołożył jeszcze kilka medali, w tym trzy złote, na mistrzostwach Polski w Pruszkowie.

FILIP_PROKOPYSZYN

2. Karolina Lipiejko (UKS Jedynka Kórnik – kolarstwo)
Wyliczanie jej ubiegłorocznych sukcesów należy rozpocząć od brązowego medalu na torowych mistrzostwach Europy w wyścigu na dochodzenie. Na koncie ma również kilka medali mistrzostw Polski na szosie i torze. W tym pierwszym przypadku zdobywała je w rywalizacji na czas.

3. Łukasz Nowak (UKS TKD Kórnik – taekwondo olimpijskie)
Młody zawodnik z Kórnika dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski. I to nie tylko w gronie młodzieżowców, ale również wśród seniorów, co tylko potwierdza jego potencjał.

kategoria trener
1. Robert Taciak (UKS Jedynka Kórnik – kolarstwo)
Wychowawca całej grupy doskonałych kolarzy. Jego zawodniczkami i zawodnikami są m.in. Nikol Płosaj, Tamara Szalińska, Karolina Lipiejko, Joanna Błaszczak czy Patryk Rajkowski.

Robert_Taciak_

2. Marek Zawadka (AZS OŚ Poznań – taekwondo olimpijskie)
Jego podopieczni, a są nimi m.in. Antonina Walczak, Emilia Kaspruk, Bartosz Strugański, Adrian Wojtkowiak czy Jakub Sadurski zdobywali złote medale na mistrzostwach Europy oraz w mistrzostwach Polski.

3. Piotr Broński (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne)
Zawodnicy z prowadzonego przez niego klubu w ubiegłym roku wielokrotnie stawali na podium mistrzostw Polski. W tym gronie byli m.in. Aleksandra Tołomanow, Mateusz Kostański, Szymon Potasznik i przede wszystkim Filip Prokopyszyn. Ten ostatni zdobył też medal na mistrzostwach Europy.

kategoria drużyna młodzik
Bukowsko-Dopiewski KPR (piłka ręczna)
Dziewczyny zdobyły złoty medal mistrzostw Polski w plażowej odmianie szczypiorniaka. W najlepszym zespole w kraju grały: Lena Andraszyk, Agata Budziewska, Monika Hanyż, Karolina Juchacz, Kinga Karaś, Amelia Kempa, Natalia Maćkowiak, Zofia Siedlik, Zofia Skomra, Gabriela Szurkowska, Maja Wechman, Amelia Wiśniewska i Maja Wolna.

B-D KPR młodziczki

kategoria drużyna junior młodszy
MUKS Dynamic Poznań (karate)
W ekipie ze stolicy Wielkopolskie, która sięgnęła po tytułu mistrzostw Polski w karate olimpijskim i karate shotokan w kategoriach młodzieżowych walczyli Wojciech Niedziela z Siekierek Wielkich, Tomasz Pawlaczyk z Gortatowa oraz Oskar Prusinowski z Zalasewa.

karatecy dynamic poznań

kategoria drużyna junior starszy
Bukowsko-Dopiewski KPR (piłka ręczna)
Podopieczne trenera Pawła Wolnego, tak jak i ich młodsze koleżanki nie miały sobie równych w kraju. W złotej drużynie występowały: Julia Głowacka, Aleksandra Hypka, Agata Jaśkowiak, Daria Kaczmarek, Martyna Kobylarz, Julia Korytowska, Gabriela Kowalewska, Olga Lisiecka, Anna Osińska, Patrycja Pawlak, Renata Perz oraz Martyna Rychlik.

BD_KPR_Juniorki_STArsze

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 czerwca 2021