Najlepsze firmy w Wielkopolsce (08.04.2023)

logotyp wyborcza.pl nowe

Kryzys gospodarczy w 2008 r., pandemia lub wojna w Ukrainie ani szalejąca inflacja nie powstrzymały organizatorów prestiżowego konkursu. – Firmy, które nagradzaliśmy w poprzednich edycjach, dalej działają i to z dużym powodzeniem – mówi starosta poznański, Jan Grabkowski.

W całym kraju organizowanych jest wiele konkursów gospodarczych. W większości przypadków za statuetki i dyplomy firmy muszą płacić, i to czasami po kilka tysięcy złotych. Ich wiarygodność staje więc pod znakiem zapytania. Natomiast udział w konkursie Poznański Lider Przedsiębiorczości jest bezpłatny, trzeba tylko poddać się ocenie ekonomistów.

– Znam tylko dwa konkursy, gdzie po zgłoszeniu nie trzeba robić przelewu. Pierwszy to Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich, a drugi to właśnie Poznański Lider Przedsiębiorczości. To świadczy o jakości – mówił Roman Blaszak, prezes meblowej firmy Maro, odbierając nagrodę podczas jednej z edycji.

I choć wydawać by się mogło, że szalejąca inflacja i problemy wielu firm na rynku to nie jest dobry moment na tego typu konkurs, to organizatorzy nie odpuszczają. I zapraszają na jubileuszową, 20. edycję Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości, który jest idealną okazją do promocji i rozwoju firmy. Przez wiele lat konkurs organizowały wspólnie miasto Poznań i powiat poznański. Ale od kilku edycji odbywa się on głównie dzięki zaangażowaniu władz powiatu.

– Minione 20 lat świadczy o sile tego przedsięwzięcia, ale przede wszystkim o sile lokalnych firm. To one nieustannie chcą startować i poddawać się ocenie. Ten konkurs potwierdza siłę gospodarki w regionie, a także świadczy o tym, że cieszy się dużym prestiżem i ma swoją mocną pozycję w lokalnym środowisku przedsiębiorców – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański i dodaje:

– Konkurs organizujemy po to, by wyróżnić i promować najlepsze firmy w regionie – w tym te, które dopiero zaczynają. Mam tutaj na myśli start-upy. Te nagrodzone mogą stanowić wzór do naśladowania i zachętę dla innych – nie ma wątpliwości starosta. Do udziału w konkursie zachęca średnie, małe, mikroprzedsiębiorstwa i start-upy z terenu Metropolii Poznań. Chodzi o sam Poznań i okalający go powiat, a także Śrem, Skoki, Szamotuły i Oborniki.

Firmy zyskują tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości, którym mogą się posługiwać przez trzy lata. To duży atut zwłaszcza w tych dziedzinach gospodarki, gdzie konkurencja jest spora. Do tego dochodzi bezpłatna promocja. – Firmy, które nagradzaliśmy w poprzednich edycjach, również tych pierwszych, dalej działają, i to z dużym powodzeniem – zwraca uwagę Grabkowski.

Liderzy otrzymają liczne nagrody dodatkowe, m.in. stoisko targowe ufundowane przez MTP, studia na Uniwersytecie Ekonomicznym i Politechnice Poznańskiej. Organizatorzy konkursu na zgłoszenia czekają do 14 kwietnia. Można je wysłać elektronicznie lub pocztą tradycyjną do Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Więcej informacji i formularze zgłoszeniowe na portalu firm powiatu poznańskiego: www.pfpp.com.pl.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 11 kwietnia 2023