MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< sty 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Edukacja

Najlepsze szkoły w Polsce

ranking logo

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, w województwie łódzkim zwyciężyły w prestiżowym Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022. Zestawienie to zostało przygotowane już po raz 24.

– Od wielu lat powtarzamy, że Ranking Liceów i Techników Perspektywy to profesjonalnie uporządkowana informacja. Robimy go przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. 

W najnowszym zestawieniu tradycyjnie nie brakuje szkół z powiatu poznańskiego. W klasyfikacji najlepszych liceów najwyżej sklasyfikowano I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Swarzędzu, które w województwie wielkopolskim zajęło piątą lokatę, a w kraju znalazło się na 76. pozycji. Dodajmy, że w naszym regionie najwyżej oceniono II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Wojewódzki ranking najlepszych techników wygrało Technikum Komunikacji w Poznaniu. Ze szkół powiatu poznańskiego tym razem najwyżej w rankingu znalazło się Technikum przy Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wlkp. w Swarzędzu, które uplasowało się na 14. miejscu w regionie oraz na 177. w Polsce. Nieco niżej w klasyfikacji znalazły się Technikum przy Zespole Szkół im. J. i Wł. Zamoyskich w Rokietnicy oraz Technikum przy Zespole Szkół im. gen. D. Chłapowskiego w Bolechowie zajmując odpowiednio 52. oraz 77. lokatę w Wielkopolsce.

Kapituła konkursowa oceniając najnowsze wyniki zwróciła uwagę i podkreśliła, że od marca 2020 roku polskie szkoły znalazły się w nieznanej sobie dotąd sytuacji. – Zdecydowana większość szkół w Polsce nie była przygotowana na tak dużą i przeprowadzoną w bardzo krótkim okresie zmianę. Nauczyciele i uczniowie zrealizowali przyśpieszony kurs kształcenia zdalnego, co w dłuższej perspektywie może przynieść polskiej szkole korzyści. To, co przez wiele lat wydawało się być niemożliwe, stało się faktem w kilka miesięcy – stwierdziła prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej i przewodnicząca kapituły konkursowej, cytowana na stronie Perspektyw. Tam też pełne wyniki rankingu.

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 stycznia 2022