Największa inwestycja drogowa w historii powiatu (07.03.2024)

logo głos wielkopolski

W historii powiatu poznańskiego nie było jeszcze tak wielkiej inwestycji drogowej. Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu ogłosił przetarg na budowę dróg Borówiec – Koninko – lotnisko Poznań-Krzesiny, który będzie kosztować blisko 240 mln zł. – To ogromne wyzwanie, największe w naszej 25-letniej historii – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Przetarg obejmuje dwa zadania: budowę nowej drogi z Borówca, przez Koninko do ulicy Krzesiny w Poznaniu oraz drogi od ulicy Radiowej w Koninku do skrzyżowania z łącznicą węzła Koninko na drodze ekspresowej S11. W ramach inwestycji rozbudowanych i wybudowanych po nowym śladzie zostanie 9 km dróg, powstanie pięć rond a jedno w Borówcu, zostanie przebudowane. Powstaną też wiadukty nad linią kolejową Poznań–Kluczbork oraz drogą powiatową w Koninku i dwa nowe mosty nad rzeką Koplą, a jeden most zostanie wyremontowany. – To ogromne wyzwanie, największe w naszej 25-letniej historii. Dysponujemy fachową kadrą, zatrudniamy najlepszych specjalistów, dlatego jestem przekonany, że mu podołamy. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na to zadanie – przyznaje Jan Grabkowski, starosta poznański.

Mieszkańcy Koninka, Szczytnik oraz Borówca, Kamionek i Daszewic dzięki inwestycji zyskają szybki i wygodny dojazd do drogi S11, z bezkolizyjnym przejazdem przez tory kolejowe w Koninku. Z kolei powiat – prawie 9 km drogi w najwyższym standardzie.- 7-metrowa jezdnia będzie miała wzmocnioną nawierzchnię, powstaną najwyższej klasy mosty i węzeł drogowy w Koninku w okolicy wiaduktu nad linią kolejową i nowo projektowaną drogą powiatową z Borówca do Krzesin. W ramach zadania powstanie też pięć rond, jedno w Borówcu zostanie przebudowane, ścieżka rowerowa wzdłuż drogi, pełne odwodnienie, oświetlenie oraz inne elementy poprawiające bezpieczeństwo – wylicza Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu.

Właśnie ogłoszono przetarg. Zadanie podzielone będzie na dwie części, a to oznacza, że wyłonionych zostanie dwóch wykonawców, którzy jednocześnie będą realizować odrębne odcinki dróg. Część pierwsza obejmuje odcinek nowo projektowanej drogi powiatowej (od ulicy Poznańskiej w Borówcu do ulicy Leśnej w Koninku) oraz od ulicy Drukarskiej w Koninku do ulicy Krzesiny w Poznaniu. To odcinek o długości niemal 5,5 km. Wykonawca na realizację zadania będzie miał 450 dni od dnia podpisania umowy. Część druga obejmuje budowę i rozbudowę drogi powiatowej nr 2489P (od skrzyżowania z ulicą Radiową do skrzyżowania z łącznicą drogi ekspresowej S11) oraz budowę nowo projektowanej drogi powiatowej od ulicy Leśnej do ulicy Drukarskiej w Koninku. To odcinek o łącznej długości niemal 3,5 km. Wykonawca tej części na realizację zadania będzie miał 500 dni od podpisania umowy.

– Zdajemy sobie sprawę, że w przypadku tak dużej inwestycji może być wiele zapytań ofertowych i termin ten trzeba będzie wydłużyć. Mam jednak nadzieję, że szybko poznamy wykonawców inwestycji i będziemy mogli podpisać z nimi umowy – przyznaje Jan Grabkowski, starosta poznański. Inwestycja w całości będzie finansowana z Funduszu Dróg Samorządowych. W tych ponad 200 mln zł mieszczą się dokumentacja projektowa, roboty budowlane, koszt nadzorów inwestorskich, wykupy gruntów. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwają do końca przyszłego roku.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 12 marca 2024