Największe inwestycje w powiecie (16.02.2022)

logotyp wyborcza.pl nowe

108 mln zł to kwota, jaka trafi w tym roku na drogi w powiecie poznańskim. Oprócz największych inwestycji zaplanowano m.in. budowę kilku ścieżek rowerowych. Rozpoczną się też prace projektowe dotyczące mostu nad Wartą w Czapurach. 2022 rok będzie rekordowy na drogach w powiecie poznańskim. – W tym roku rozpoczną się trzy wielkie inwestycje. To budowa drogi Borówiec – Krzesiny, tunel pod torami kolejowymi w Kobylnicy oraz obwodnica Swarzędza – wylicza Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Do tego można doliczyć budowę tunelu w Plewiskach (pod linią kolejową z Poznania do Berlina), która co prawda z dużym opóźnieniem, ale ma ruszyć najpóźniej w połowie tego roku. O budowę tunelu w Kobylnicy zabiegały od kilku lat władze gminy Swarzędz. Dzisiaj średnio co 17 minut zamykane są rogatki na linii kolejowej z Poznania do Gniezna. Prace za ok. 50 mln zł potrwają do drugiej połowy 2023 r. Inwestycja będzie współfinansowana z budżetów powiatu poznańskiego, gminy Swarzędz i PKP.

Z kolei droga Borówiec – Krzesiny na odcinku 8,5 km zostanie częściowo przebudowana, a częściowo zbudowana od nowa. W 2024 r. będzie to już droga o najwyższym standardzie: 7-metrowej jezdni, wzmocnionej nawierzchni, z mostami i węzłem nad torami kolejowymi w Koninku, a także trzema lub czterema rondami i ścieżką rowerową. – Natomiast obwodnica Swarzędza połączy wiadukt w Jasinie z nowym rondem w Rabowicach. Na odcinku o długości ponad 2 km powstaną droga, chodniki i ścieżka rowerowa – wyjaśnia wicestarosta Łubiński. To wspólne przedsięwzięcie powiatu poznańskiego i gminy Swarzędz.

Oprócz tych trzech największych inwestycji Zarząd Dróg Powiatowych zrealizuje kilka mniejszych działań. – Należy do nich rozpoczęta już przebudowa drogi Rokietnica – Napachanie – mówi Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. To 2,6-kilometrowy odcinek od Traktu Napoleońskiego w Rokietnicy do drogi wojewódzkiej nr 184, prowadzącej z Poznania do Szamotuł. Jezdnia będzie przebudowana i poszerzona, powstanie też ścieżka rowerowa. Inwestycja za 11 mln zł jest dofinansowywana z Funduszu Dróg Samorządowych i budżetu gminy Rokietnica.

Przebudowana zostanie też ul. Otuska w Buku oraz skrzyżowanie ulic Sucholeskiej i Perłowej w Suchym Lesie, gdzie powstanie rondo (5 mln zł). – Około 8 mln zł kosztować ma przebudowa dwóch mostów na drodze Buk – Wiktorowo – dodaje Borowczak. Powiat poznański planuje również budowę ścieżek rowerowych z Poznania do Tulec, ze Strykowa do Modrza i Sapowic. Wszystkie są dofinansowywane z budżetu unijnego. W tym roku Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu będzie też przygotowywał ok. 30 projektów pod przyszłe inwestycje. Największym takim przedsięwzięciem jest budowa mostu nad Wartą na nowej drodze Poznań – Czapury. W planie są również remonty dróg powiatowych, m.in. na odcinku Boduszewo – Zielonka koło Murowanej Gośliny.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 17 lutego 2022