MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Sty 2021 >>
ponwtśrczwptsobnie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Nasza wizja się sprawdza

Wręczenie statuetki za drugie miejsce rankingu super powiat 2018 dla Powiatu Poznańskiego na zdjęciu Starosta Poznański

Powiat poznański zajął drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu gmin i powiatów za rok 2018. – Nagrody są miłe, zwłaszcza takie jak tytuł Super Powiat, ale wyznaję zasadę, że najważniejsza jest codzienna praca – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Powiat poznański drugi raz z rzędu został uhonorowany tytułem Super Powiat. To z pewnością powód do dumy.
Oczywiście. Wprawdzie nie pracujemy dla wyników i rankingów, ale cieszymy się, kiedy ktoś naszą pracę dostrzega. W tym przypadku jest to Związek Powiatów Polskich, zrzeszający zdecydowaną większość powiatów i miast na prawach powiatu w kraju. To, że zostaliśmy nazwani „mistrzami wśród samorządowych liderów” jest miłe i pokazuje, że wizja rozwoju naszej małej ojczyzny się sprawdza.

Na czym polega Ogólnopolski Ranking Związku Powiatów Polskich?
Trwa on przez cały rok i opiera się na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego uczestnictwa wszystkich samorządów. To jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie w kraju, ponieważ zarządzane jest przez ekspertów na bieżąco, i to w trybie on-line. Konkurs prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego. Są to powiaty do 60 tysięcy mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tysięcy osób, powyżej 120 tysięcy mieszkańców, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Powiat poznański klasyfikowany jest w kategorii powyżej 120 tysięcy mieszkańców. W tym zestawieniu lepszy był tylko zaprzyjaźniony z nami powiat kartuski, z którym w ubiegłym roku podpisaliśmy oficjalną umowę o współpracy.

Starosta poznański Jan Grabkowski na ubiegłorocznej gali wręczania nagród (fot. Związek Powiatów Polskich)

Co brane jest pod uwagę przy opracowaniu rankingu?
Kolejność uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów. Tytuł Super Powiat przyznawany jest natomiast w sytuacji, kiedy dany samorząd uzyska największy procentowy udział realizacji wszystkich kategorii zawartych w rankingu. My w 2018 roku zdobyliśmy punkty w 54 z 58 kategorii. To jeszcze lepszy wynik niż rok wcześniej, kiedy także otrzymaliśmy taki tytuł. My zresztą już od kilku lat utrzymujemy się w ścisłej czołówce klasyfikacji prowadzonej przez Związek Powiatów Polskich. Dwukrotnie w ostatnich latach staliśmy też na podium. Tak było w 2013 roku, kiedy zajęliśmy trzecie miejsce i rok później, gdy byliśmy drudzy.

W jakich obszarach powiat punktował najlepiej?
Najwięcej, bo maksymalną liczbę punktów, otrzymaliśmy w kategoriach: „rozwój społeczeństwa obywatelskiego”, „wspieranie działań na rzecz społeczności gospodarki rynkowej”, „promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu” oraz „działania promocyjne”. Bardzo wysoko oceniono nas także w pozostałych sferach działalności, takich jak choćby „promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej” czy „rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania Jednostek Samorządu Terytorialnego”.

Kiedy nastąpi wręczenie nagród?
Puchary i dyplomy dla zwycięzców wręczane są corocznie podczas ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Związek Powiatów Polskich. Nagrody nie są jednak najważniejsze, wyznaję zasadę, że przede wszystkim liczy się codzienna praca. Wraz z współpracownikami nie boimy się wyzwań i jestem przekonany, że przed nami kolejny pracowity i ciekawy rok. Chcemy nadal być nie tylko największym, ale również najprężniej rozwijającym się powiatem w regionie i kraju.

Rozmawiał Tomasz Sikorski

Informacje o wynikach rankingu Związku Powiatów Polskich można przeczytać TUTAJ oraz TUTAJ

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 stycznia 2019