Nauka może być też zabawą

zajęcia edukacyjne małego chemika

Ponad 150 uczniów wzięło udział w kolejnej edycji projektu Fundacji Just4Fit pod nazwą „Mobilne laboratorium – zajęcia edukacyjne małego chemika”. – Naszym celem jest pokazanie dzieciom oraz młodzieży, że nauka może być świetną zabawą – zapewnia Justyna Krzymicka, prezes Fundacji.

Ta zabawa polega m.in. na przeprowadzaniu wielu ciekawych eksperymentów. – Dzięki temu każdy uczestnik warsztatów może się poczuć niczym prawdziwy naukowiec. W taki sposób przybliżamy im też świat nauki oraz techniki. Poza tym dzieci, podczas zajęć, uczą się samodzielnej pracy, ćwiczą koncentrację i w ciekawy sposób poznają otaczający ich świata. Warsztaty zakładają również tworzenie warunków do stymulacji rozwoju kompetencji społecznych. W ich trakcie dzieci uczą się między innymi współpracy w zespole, otwartości oraz, co równie ważne, odpowiedzialności za siebie oraz innych – podkreśla Justyna Krzymicka.

W tegorocznym projekcie, który tak jak w poprzednich latach był wspierany przez powiat poznański, udział wzięło ponad 150 uczniów. – Zajęcia przeprowadziliśmy w kilku szkołach, w Baranowie, Kamionkach, Suchym Lesie, Mosinie, Puszczykowie oraz Kiekrzu – wylicza prezes Fundacji Just4Fit. Warto podkreślić, że warsztaty są bardzo bezpieczne. – Dzieci wykonują eksperymenty samodzielnie, ale pod czujnym okiem wykwalifikowanego prowadzącego. Wcześniej też zostają zapoznane z zasadami, które obowiązują podczas warsztatów. Każdy z uczestników dostaje fartuch, a w razie potrzeby także okulary i rękawiczki ochronne – dodaje.

Istotne jest też to, że podczas zajęć wykorzystywane są tylko naturalne produkty, np. soda oczyszczona czy mąka ziemniaczana. Ich uczestnicy korzystają także z profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego. – Ćwiczenia dostosowane są do wieku uczestników. Przed wykonaniem doświadczeń prowadzący przedstawia tematykę zajęć i wyjaśnia związane z nią zagadnienia. Zapewniam, że zabawa jest przednia, ponieważ eksperymenty i doświadczenia wykonywane przez dzieci są ciekawe, kolorowe i bardzo widowiskowe. Uczniowie mogą na przykład wykonać ogromne bańki mydlane czy też tak zwane pianopotwory – opisuje Justyna Krzymicka.

„Mobilne laboratorium – zajęcia edukacyjne małego chemika” to nie jedyny projekt realizowany przez Fundację Just4Fit na terenie powiatu poznańskiego. – W tym roku, oprócz warsztatów, zakończyliśmy już także cykl zajęć z pantomimy i teatru ruchu. On również był skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół. To już była jego piąta edycja. Podobnie zresztą jak i dwóch kolejnych naszych inicjatyw, które realizujemy, czyli „W zdrowym ciele zdrowy duch”, skierowanej do seniorów oraz „Barwy wolontariatu z Just4Fit”. Tradycją już także jest, że w trakcie wakacji organizujemy projekt „Dzieciaki wodniaki” – podsumowuje prezes Fundacji.

Zdjęcia: Fundacja Just4Fit Facebook

Opublikowano: 12 kwietnia 2023