Nietrzeźwi z powiatu trafią do Poznania

epoznan logo

epoznan, 28 grudnia 2017

Przez ostatni rok osoby nietrzeźwe z powiatu poznańskiego trafiały nie do poznańskiej izby wytrzeźwień, a do innych powiatów lub na Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

1 stycznia 2017 roku do poznańskiego Ośrodka dla osób Nietrzeźwych (potocznie izby wytrzeźwień) przestali trafiać mieszkańcy powiatu poznańskiego. Tym samym np. nietrzeźwy mieszkaniec Mosiny potrzebujący pomocy musiał być odwieziony albo do szpitala, na SOR, albo do izby wytrzeźwień na terenie innego powiatu. – Dzięki porozumieniu samorządów podjęliśmy starania, by osoby nietrzeźwe nie były wożone po całej Wielkopolsce, tylko trafiały do najbliższej placówki w Poznaniu – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański.

Starostwo ogłosiło konkurs na prowadzenie izby wytrzeźwień dla mieszkańców powiatu i wygrał poznański Monar, który prowadzi obecnie izbę dla Poznania. – Dzięki temu sfinansowanych zostanie 7 miejsc w poznańskim Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych. Tym samym szacunkowy koszt wyniesie 450 tysięcy złotych. Udział finansowy samorządów uzależniony będzie od liczby mieszkańców obliczanych na podstawie GUS. Powiat poznański poniesie natomiast koszty obsługi tego zadania i koszty egzekucji opłat administracyjnych za pobyt w tzw. izbie wytrzeźwień, jeśli osoby pozostające pod jej opieką nie uiszczą rachunku – tłumaczy starostwo. Ustalono stawkę, jaką powinna zapłacić osoba nietrzeźwa z powiatu, która trafi do izby. To 250 złotych „za pobyt”.

Opublikowano: 28 grudnia 2017