MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



100 rocznica powstania

Niezwykłe lekcje historii

Blisko dwa i pół tysiąca uczniów ze szkół prowadzonych przez powiat poznański odwiedzi do końca roku Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbor-Muśnickiego w Lusowie.

Ma to oczywiście związek z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. – Zależy nam na tym, aby młodzież znała własną historię. To, co się wydarzyło przed stu laty miało ogromne znaczenie dla losów naszego kraju. To przecież powstańcy wywalczyli pierwsze okruchy wolności. To im też zawdzięczamy „Cud nad Wisłą”, bo to żołnierze Armii Wielkopolskiej tego cudu dokonali. O tych wydarzeniach i o ludziach, którzy wtedy walczyli musimy pamiętać. Stąd pomysł, aby uczniowie ze wszystkich naszych szkół przyjechali do Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, jedynego takiego w naszym regionie – mówi Jan Grabkowski.

Starosta Poznański osobiście witał pierwszą grupę młodzieży, która przyjechała do Lusowa. Byli to uczniowie z Zespołu Szkół w Bolechowie, a także jego oddziału w Murowanej Goślinie. Czego młodzież mogła się dowiedzieć podczas wizyty? – Staraliśmy się tak prowadzić narrację, by uczniowie poznali przyczyny, przebieg oraz dalsze konsekwencje Powstania Wielkopolskiego. W Muzeum mamy mnóstwo pamiątek dotyczących powstania, powstańców. Są na przykład repliki mundurów z tamtego okresu. I to one zazwyczaj wzbudzają największe zainteresowanie wśród młodzieży. Zwłaszcza tej męskiej części – opowiada Michał Krzyżaniak, dyrektor Muzeum.

W obecnych czasach nie jest jednak łatwo zainteresować młodzież historią. – Zdajemy sobie z tego sprawę. Najważniejsze, żeby to nie była zwyczajna lekcja historii. Nie tylko opowiadamy, ale też próbujemy prowadzić z tymi młodymi ludźmi dialog, wciągnąć ich do rozmowy – dodaje. Okrągła, 100. rocznica Powstania Wielkopolskiego sprawiała, że coraz więcej osób interesuje się tym wydarzeniem sprzed stu lat. Przekłada się to także na liczbę zwiedzających Muzeum w Lusowie. – W ubiegłym roku mieliśmy ponad 2,5 tysiąca gości. W tym roku tę liczbę przekroczyliśmy już w czerwcu, a przecież najważniejsze uroczystości związane z powstaniem dopiero przed nami – twierdzi Michał Krzyżaniak.

Odwiedzających na pewno będzie znacznie więcej, bo tylko ze szkół prowadzonych przez powiat poznański przyjedzie do Lusowa blisko dwa i pół tysiąca uczniów. – Uznaliśmy, że to dobra i potrzebna inicjatywa. Nie wszystkiego można się przecież dowiedzieć z książek. W Lusowie można historię „dotknąć” i to nie tylko w Muzeum, ale także na cmentarzu, gdzie pochowany został generał Józef Dowbor-Muśnicki. Szkolne wycieczki będą przyjeżdżać tutaj do połowy grudnia. Każdego tygodnia będzie to ok. dwieście osób – dodaje Jan Grabkowski. Szkolne wycieczki to nie jedyna inicjatywa powiatu poznańskiego związana z rocznicą wybuchu powstania.

– Wkrótce, bo 3 października organizujemy debatę w Hotelu Bazar, tym samym, w którym przebywał Ignacy Jan Paderewski. W naszych planach jest także specjalna sesja Rady Powiatu w Poznaniu w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. O tych wydarzeniach z 1918 roku przypominają także nasze liczne wydawnictwa, materiały promocyjne, flagi, banery czy też billboardy. Każdy uczeń, który przyjedzie do Muzeum w Lusowie otrzyma zresztą materiały nawiązujące do wydarzeń sprzed stu lat. W ten sposób chcemy godnie uczcić 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego – kończy Jan Grabkowski.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 września 2018