MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

100 rocznica powstania

Prezent dla bukowian

Podczas sesji Rady Miasta i Gminy Buk, która odbyła się 21 czerwca, wicestarosta poznański, Tomasz Łubiński, przekazał burmistrzowi Stanisławowi Filipiakowi cenną, osobistą pamiątkę. To opracowanie „Powstańczym śladem. Mówią dokumenty”, autorstwa zmarłego przed siedmioma laty Hieronima Łubińskiego, ojca wicestarosty.

Hieronim Łubiński był postacią doskonale w Buku znaną. To wieloletni wicedyrektor i nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1, regionalista, historyk-amator oraz pasjonat sportu, laureat wyróżnienia „Dla Dobra Gminy Buk”, a także radny gminy oraz powiatu. Studium poświęcone bukowianom walczącym w powstaniu wielkopolskim jest bogatym źródłem wiedzy o przeszłości. Treści tu zawarte stanowią element zbiorowej pamięci, są przypomnieniem ludzi, miejsc i zdarzeń ciągle żywych w świadomości mieszkańców regionu. Merytoryczny poziom zebranych materiałów jest wysoki, co potwierdziły autorytety naukowe.

– Zgromadzony materiał przekazaliśmy do oceny historykom z UAM – powiedział wicestarosta Łubiński. – Ci uznali, że ma on wielką wartość historyczną. Znajdują się w nim listy powstańców, ich wspomnienia spisane przez mojego ojca, zdjęcia i różne dokumenty. Należą się one mieszkańcom. Samorząd może wydać je w formie książki. Byłaby to rzecz, która upamiętniałaby powstańców z gminy Buk – podkreślił. A burmistrz Stanisław Filipiak dodał: – Jeśli rodzina wyraża zgodę, to proponuję, byśmy jeszcze przed końcem roku opublikowali to wydawnictwo.

Publikacja zbiegłaby się zatem z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Nieznane szerzej fakty, zdjęcia pochodzące ze zbiorów prywatnych oraz spojrzenie na wydarzenia sprzed wieku z osobistej perspektywy zainteresują zapewne znawców tematu. A w szczególności tych, których przodkowie wzięli udział w powstańczym zrywie oraz każdego, kto czuje związek ze swoją miejscowością i jej historią.

Autor: Karolina Korcz

fot. Nasz Głos Poznański

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 22 czerwca 2018