Nowe ścieżki rowerowe w Wielkopolsce (29.05.2022)

logotyp wyborcza.pl nowe

Z Komornik do Szreniawy koło Poznania, ze Śremu do miejscowości Psarskie, a także wokół Krzemieniewa w powiecie leszczyńskim – to tylko trzy przykłady z Wielkopolski, gdzie otwarto nowe ścieżki rowerowe. Ich budowa nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z funduszy unijnych.

Rower zdobywa coraz większą popularność. I to nie tylko jako weekendowy sposób na rodzinne wycieczki, ale także jako codzienna alternatywa na dojazdy do pracy czy szkoły. Kto jeszcze nie był do końca przekonany do takiej formy podróży, coraz bardziej się do niej skłania, patrząc choćby na gwałtownie rosnące ceny benzyny.

Nie zachęcimy jednak mieszkańców Wielkopolski do częstego korzystania z dwóch kółek, jeśli nie będzie odpowiedniej infrastruktury. Podstawą są bezpieczne i wydzielone ścieżki rowerowe. Powstaje ich coraz więcej, także dzięki finansowemu wsparciu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Czasami wystarczy 1 km nowej drogi, by stworzyć mieszkańcom zupełnie nowe możliwości dojazdu. W ostatnim czasie tak się stało choćby w powiecie poznańskim, gdzie otwarto nową ścieżkę z Komornik do Szreniawy. To tylko 1120 metrów nowej inwestycji, ale dzięki niej mieszkańcy gminy mogą dojechać bez problemu choćby do przystanku Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W przeciwnym kierunku – jest teraz także możliwość bezpiecznego dojazdu bezpośrednio do Poznania. Z Unii Europejskiej pozyskano na jej budowę 1,8 mln zł, pozostałą kwotę dołożyli wspólnie gmina Komorniki oraz powiat poznański (odpowiednio 165 i 225 tys. zł).

– Powiat nie udźwignąłby tego rodzaju inwestycji bez udziału środków unijnych. Wpisują się one w całą naszą działalność transportową: Poznańską Kolej Metropolitalną, transport autobusowy i projekt Wielkopolski Transport Regionalny – tłumaczy Jan Grabkowski, starosta poznański.

Powstała tu ścieżka rowerowa z wydzielonym chodnikiem dla pieszych o szerokości 3,7 metra z energooszczędnym oświetleniem. Prowadzi z okolic stadionu GOSiR w Komornikach do wiaduktu kolejowego w Szreniawie. Po obu stronach tego odcinka ulicy Poznańskiej leżą os. Poetów i Kompozytorów. Mieszkańcy nie muszą już iść lub jechać rowerem po betonowych płytach. Wybudowano także przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów przez ul. Jeziorną, co uspokoiło ruch samochodowy w pobliżu wiaduktu.

Także turyści jadący z Poznania mają teraz bezpieczniejszy dojazd do Wielkopolskiego Parku Narodowego czy znanego w regionie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Ścieżka przebiega wzdłuż tzw. grajzerówki, którą można dostać się do Wielkopolskiego Parku Narodowego. – Ta ścieżka jest dla nas ważna nie tylko z punktu widzenia mieszkańców gminy. To także podniesienie jej atrakcyjności na turystycznej mapie Wielkopolski – mówi Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 30 maja 2022