Nowy Teatr Muzyczny coraz bliżej…

konferencja prasowa teatr muzyczny

– Stworzenie teatru metropolitalnego będzie wydarzeniem bez precedensu – mówił starosta poznański Jan Grabkowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta Poznania. W jej trakcie podpisano umowę, na mocy której powiat poznański przekaże miastu 15 mln złotych dotacji na budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. Ma on zostać oddany do użytku w 2027 roku.

Wybrano najkorzystniejsza ofertę w przetargu na budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego. Jeszcze w tym miesiącu instytucja planuje podpisać umowę z generalnym wykonawcą prac. Wsparcie w realizacji inwestycji po raz kolejny zapewniły Miasto Poznań oraz powiat poznański. Przypomnijmy, że podczas sesji budżetowej Rada Miasta Poznania zdecydowała o przekazaniu teatrowi działki o wartości 9,6 mln złotych pod budowę nowej siedziby. Ponadto w budżecie zabezpieczono dodatkowe 73 mln złotych, dzięki czemu teatr może rozpoczynać inwestycję.

– Nowa siedziba teatru będzie pierwszym w powojennej historii stolicy Wielkopolski teatrem wybudowanym od podstaw – zapewnił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. – Teatr będzie znajdował się w reprezentacyjnej części Poznania, w jego sercu przy ulicy Święty Marcin. Szacujemy, że będzie przyciągał do centrum około 300 tysięcy widzów rocznie. Pieniądze na jego budowę płyną do instytucji z różnych źródeł – z miasta, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z powiatu poznańskiego, za co bardzo dziękuję staroście – dodał prezydent.

Jak się szacuje 40 procent widowni Teatru Muzycznego stanowią osoby spoza Poznania, dlatego od 2021 roku Starostwo wspiera instytucję finansowo. Powiat poznański przekaże miastu 15 mln złotych dotacji na budowę nowej siedziby teatru. Umowę w tej sprawie podpisano właśnie podczas konferencji prasowej. Pierwsza transza to 5 mln złotych. Kolejne są zaplanowane na lata 2025 i 2026. – Łącznie wsparcie dla teatru wyniesie blisko 18 mln złotych. To imponująca kwota, ale w kulturę warto inwestować – przekonywała Jan Grabkowski.

– Teatr należy do jednych z najchętniej odwiedzanych instytucji kulturalnych w regionie. Niemal połowa publiczności  to mieszkańcy okolicznych gmin. Chcąc zapewnić im możliwość obejrzenia ciekawych i wartościowych spektakli, także poza siedzibą teatru, kilka lat temu nawiązaliśmy z nim oficjalną współpracę. Na jego bieżącą działalność samorząd powiatowy przekazał dotychczas 2,8 mln złotych. Dzięki temu zyskali zarówno widzowie, jak i artyści. Trzeba podkreślić, że ze względu na trudne warunki lokalowe, ich praca nie jest łatwa – mówił starosta.

– Na szczęście już niedługo to się zmieni, a w stolicy Wielkopolski powstanie największy teatr muzyczny w kraju. Cieszę się, że powiat poznański będzie miał w tym udział, przeznaczając na jego budowę 15 mln złotych. Stworzenie w regionie teatru metropolitalnego będzie wydarzeniem bez precedensu. I z pewnością znacząco podniesie jakość oferty artystycznej, bo instytucja ta ma ogromny potencjał. Wierzę, że dzięki nowej siedzibie zostanie on w pełni wykorzystany – dodał Jan Grabkowski w trakcie konferencji prasowej, zorganizowanej w Urzędzie Miasta.

Wybór najkorzystniej oferty nastąpił 29 marca. Wykonawcą, z którym teatr planuje podpisać umowę jest firma Adamietz. Koszt zamówienia to ponad 390 mln złotych brutto. – Chcemy jak najszybciej rozpocząć tak bardzo wyczekiwaną przez nas wszystkich budowę. Mamy to, co najważniejsze przy tak dużej inwestycji – zapewnione finansowanie oraz wsparcie wszystkich stron. Prowadzimy wiele rozmów, które pokazują , że potrzebę powstania nowego teatru widzą i rozumieją różne środowiska – podkreślił dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, Przemysław Kieliszewski.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego ma być największym tego typu obiektem w kraju, z widownią na blisko 1200 osób i nowoczesną sceną. Jego łączna kubatura to 170 tys. metrów sześciennych. Poza salą główną pomieści on jeszcze salę kameralną na ponad 300 miejsc, przestrzeń koncertową na 150 miejsc, przestronne foyer oraz restaurację z salą bankietową. Oprócz nowoczesnych, wygodnych i dostępnych przestrzeni dla widzów, teatr doczeka się także obszernego zaplecza z pomieszczeniami niezbędnymi do przygotowania spektaklu – garderoby, charakteryzatornie, sale prób, studio nagraniowe i magazyny.

Budynek będzie dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami. Oprócz standardowych rozwiązań planowana jest m.in. komfortka, czyli pomieszczenie pielęgnacyjne przystosowane do specjalnych potrzeb. W pobliżu budynku powstanie również Park Wody i Muzyki. Ma on być zlokalizowany od południowej strony inwestycji, między mostem Dworcowym a teatrem, wzdłuż nowej ulicy Skośnej dochodzącej do ulicy Składowej. Na terenie parku może powstać m.in. zbiornik zasilany wodą retencjonowaną z dachu teatru, wodno-muzyczna ścieżka edukacyjna i kładki dla pieszych.

Opublikowano: 2 kwietnia 2024