MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

O dzikach, smogu i hałasie…

W Ośrodku w Żerkowie, koło Jarocina odbyło się szkolenie dla sołtysów z zakresu ochrony środowiska. – Zebraliśmy się w Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym. W szkoleniu uczestniczyło 45 sołtysów z powiatu poznańskiego. I muszę przyznać, że była to bardzo aktywna grupa. Nie tylko słuchali wykładów, ale też aktywnie w nich uczestniczyli – mówi Małgorzata Waligórska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Wykłady były zresztą bardzo interesujące. Już pierwszy z nich, pod dość tajemniczym tytułem „Kłopotliwi przybysze” wzbudził spore zainteresowanie. – Ci kłopotliwi przybysze, to między innymi dziki, które coraz częściej i odważniej wchodzą w siedliska ludzkie. Mówiliśmy także o ochronie jerzyków, które mają ciężkie życie w miastach – opowiada Małgorzata Waligórska.

Sołtysi mogli się również sporo dowiedzieć z pozostałych wykładów, takich jak „Stop spalaniu odpadów”, „Walka z niską emisją w powiecie poznańskim” czy też „Wybrane zagadnienia związane z ochroną przed hałasem”. – Ten ostatni wykład miał uświadomić uczestnikom szkolenia, że hałas hałasowi nierówny. Inny jest, gdy mieszkamy przy przedszkolu, a inny gdy obok naszego domu funkcjonuje zakład przemysłowy – mówi dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.

Sołtysi mieli także okazję zapoznać się z działalnością schroniska dla bezdomnych zwierząt w Skałowie oraz wysłuchali wykładów przygotowanych przez Policję oraz Straż Pożarną. – Strażacy po raz pierwszy uczestniczyli w naszym szkoleniu. Podobnie jak prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który opowiedział o ochronie ptaków na wsi. Stałym gościem jest natomiast Janusz Łakomiec, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Obaj mieli znakomity kontakt ze swoimi słuchaczami. To samo można zresztą powiedzieć o pozostałych wykładowcach – pracownikach Wydziału Ochrony Środowiska. Szkolenie należy uznać za bardzo udane – zapewniała Małgorzata Waligórska.

Zdjęcia: Wydział Ochrony Środowiska, Schronisko dla Zwierząt w Skałowie

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 9 kwietnia 2018