MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Od dzieci po mistrzów Polski

akademia judo

Judo to sztuka walki stworzona w Japonii, która już dawno, w bardzo krótkim czasie zyskała sobie popularność na całym świecie. W stolicy Wielkopolski, jak i w powiecie poznańskim, nie brakuje miłośników tej olimpijskiej dyscypliny sportu.

Wielu z nich trenuje w Poznańskiej Akademii Judo, która powstała w 2009 roku i od początku swojej działalności stawia na szkolenie dzieci i młodzieży. – W tej chwili ćwiczy u nas ok. 700 młodych zawodniczek i zawodników w różnym wieku. Zajęcia prowadzimy w kilku lokalizacjach. Bazę mamy w Poznaniu, przy ul. Taborowej, ale szkolimy też w szkołach i przedszkolach. Naszych trenerów, których w klubie jest dwunastu, można także spotkać w powiecie poznańskim, bo szkolimy w Dąbrówce, Mosinie, Luboniu, Owińskach, Dopiewie, Czerwonaku, Murowanej Goślinie czy też w Czapurach – wylicza Angelika Kowalczyk, jedna z trenerek Akademii.

Młodzieży, która chce poznać tajniki judo, jest sporo. Zwłaszcza w młodym wieku. Oczywiście nie wszyscy zostają zawodnikami. – Ci, którzy zaczynają swoją przygodę z naszym sportem trafiają do grupy początkującej. Kolejny przystanek, to grupa startowa, która jeździ już na zawody i obozy. No, a później przechodzi się już z jednej kategorii wiekowej do następnej. Dla tych, którzy nie są zainteresowani wyczynem także organizujemy zawody, choćby w ramach Poznańskiej Dziecięcej Ligi Judo. Podobne imprezy robimy dla przedszkolaków. Prowadzimy też grupę dla osób dorosłych. Są tam osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z judo, jak i ci, którzy ćwiczyli w młodym wieku – dodaje trenerka.

Wizytówką każdego klubu są jednak ci najlepsi, odnoszący sukcesy na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. A tych w klubie ze stolicy Wielkopolski nie brakuje. – Nasi reprezentanci zdobyli do tej pory dwadzieścia medali mistrzostw Polski, w tym cztery złote – mówi Angelika Kowalczyk. W tej chwili najbardziej doceniana na krajowym podwórku jest 22-letni Eliza Wróblewska, która ma nawet szansę pojechać na igrzyska w Tokio. To będzie jednak zależało od wyników kwalifikacji. W rywalizacji juniorskiej w kraju liczą się również Agata Szafran, Natalia Stokłosa, Anna Zakrzewska, Damian Kubiak, Kacper Kubiak czy też Jan Czerniawski.

A to tylko jedni z nielicznych, bo zdolnej młodzieży w poznańskiej Akademii nie brakuje. W klubie trenują również osoby niepełnosprawne. I odnoszą ogromne sukcesy, bo Natalia Brzykcy ma na koncie medale Igrzysk Olimpijskich Osób Niesłyszących, a Angelika Stachowiak stała na podium Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. – Z ich osiągnięć jesteśmy bardzo dumni. Można powiedzieć, że byliśmy prekursorami jeśli chodzi o tego typu rywalizację w naszym kraju. W tym roku już po raz dziewiąty z rzędu będziemy gospodarzem mistrzostw Polski w judo dla osób z niepełnosprawnościami – zapewnia trenerka.

To nie jedyna cykliczna impreza Akademii. – Każdego roku organizujemy Memoriał Jigoro Kano. To jeden z większych turniejów judo dla dzieci i młodzieży w naszym kraju. Uczestniczy w nim kilkaset zawodniczek i zawodników – zapewnia Angelika Kowalczyk. – Inna naszą sztandarową imprezą jest Olympic Camp, a teraz już także letnia edycja tej imprezy Summer Olympic Camp. To trzydniowe warsztaty, na które zapraszamy wielkie gwiazdy, z mistrzami olimpijskimi na czele. Dla naszych młodych wychowanków takie zajęcia, jak i już sama możliwość trenowania z najlepszymi na świecie, to wielkie przeżycie i nie lada atrakcja – zapewnia trenerka.

Autor: Tomasz Sikorski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 marca 2021