Odnowiony dwór w Skrzynkach otwarty (15.07.2023)

logo codzienny poznań

Jan Grabkowski, Starosta Poznański, zaprezentował nowo odrestaurowany, XIX-wieczny dwór w Skrzynkach, podczas uroczystego otwarcia Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Znajduje się tam teraz ośrodek konferencyjno-szkoleniowy oraz nowa siedziba Instytutu, której misją jest ochrona i promowanie dziedzictwa kulturowego regionu.

– To przepiękny obiekt, który oddajemy w ręce mieszkańców powiatu poznańskiego – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański podczas otwarcia Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, którego siedziba znajduje się w zabytkowym dworze w Skrzynkach (gmina Stęszew). – Tradycja i dbałość o zabytki, a tym samym o dziedzictwo kulturowe nas inspiruje. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, by uratować to miejsce od zapomnienia – dodał.

Dwór w Skrzynkach, jeden z najbardziej urokliwych obiektów w powiecie poznańskim, został nabyty przez powiat od Skarbu Państwa w 2015 roku. Pomimo początkowo opłakanego stanu budynku, dokonano starannej renowacji pod nadzorem konserwatora zabytków, aby odzyskać jego dawne piękno. Obecnie, odrestaurowany dwór oferuje nie tylko elegancką przestrzeń konferencyjną i szkoleniową, ale również galerię zdjęć, restaurację i pokoje noclegowe. Dodatkowym atutem są takie udogodnienia jak sauna, bar czy chata grillowa.

Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki, zauważył, że “Naszym obowiązkiem jest wypełnienie tego miejsca niezwykłymi treściami. Mamy nadzieję, że każdy, kto nas odwiedzi, wyjedzie stąd zadowolony i z planem powrotu. W Skrzynkach jest pięknie, smacznie i atrakcyjnie.” Dwór Skrzynki, oprócz funkcji konferencyjnych i szkoleniowych, ma na celu stać się miejscem spotkań okolicznościowych, wesel i uroczystości komunijnych, jak również służyć jako miejsce koncertów, spotkań literackich, wystaw, seansów filmowych i innych wydarzeń artystycznych.

Pierwszym z takich wydarzeń będzie festyn dla mieszkańców już w najbliższą niedzielę. Będzie to okazja do poznania tradycyjnych tańców ludowych, udziału w warsztatach rzemieślniczych, konkursach, a nawet pokazie wytwarzania tradycyjnej wielkopolskiej białej parzonej kiełbasy. Impreza pod tytułem „Dzień Otwartych Skrzynek” odbędzie się od 12.00 do 18.00 i zapowiada się jako doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną. Podczas festynu, uczestnicy będą mieli szansę wygrać vouchery do restauracji w Dworze Skrzynki, a także wiele innych upominków i smakołyków.

codziennypoznan.pl

Opublikowano: 17 lipca 2023