MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Odwiedzając zabytki…

Zespół budynków przemysłowych z lat 1909 - 1914 wchodzący w skład Poznańskich Zakładów Nawozów Fosforowych w Luboniu należących do Luvena S.A.

Piękno danego miejsca tworzą często zadbane zabytki. I takie mamy w powiecie poznańskim. Każdego roku w budżecie powiatu rezerwowane są środki finansowe na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach, które beneficjenci mogą wykorzystać do początku grudnia danego roku. Trzynastego września członkowie Komisji Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Powiatu w Poznaniu wraz z Tomaszem Łubińskim – wicestarostą poznańskim oraz Wiesławem Biegańskim – Powiatowym Konserwatorem Zabytków odwiedzili niektórych beneficjentów. – Takie spotkania to nie tylko okazja do pochwalenia się realizacjami, ale także możliwość porozmawiania o potrzebach. Większość działań nie jest jednorazowa, to są wieloletnie projekty – mówił T. Łubiński. 

W tym roku, m.in. ze środków powiatu odnowione zostały polichromie ścienne i malowidło na suficie we wnętrzu kościoła pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie (gmina Tarnowo Podgórne) oraz ołtarz boczny w kościele pw. św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rogalinku (gmina Mosina). Kościół pw. św. Idziego w Modrzu (gmina Stęszew)  w tym roku wyremontuje dach. Już teraz można podziwiać odrestaurowany ołtarz boczny i polichromie, na które to prace parafia otrzymała środki w latach poprzednich.

Odwiedziliśmy także firmę Luvena S.A., właściciela zespołu budynków przemysłowych z lat 1909 – 1914, autorstwa Hansa Poelziga, która z dofinasowaniem powiatu wykonuje prace remontowe związane z poszyciem dachowym hali produkcyjnej oraz zabezpieczeniem wlotu komina przemysłowego. Pięknieją także zabytkowe wille, jak na przykład te w Luboniu, w których również dzięki środkom z powiatu poznańskiego wymienione zostały pokrycia dachowe.

Zdjęcia: Anna Skalska

 

Kościół pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie

 

Kościół pw. św. Idziego w Modrzu

 

Kościół pw. św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rogalinku

 

Zespół budynków przemysłowych z lat 1909 – 1914 wchodzący w skład Poznańskich Zakładów Nawozów Fosforowych w Luboniu należących do Luvena S.A.

 

Budynki willowe przy ul. Kolonia PZNF i ul. Armii Poznań wg projektu Hansa Poelziga należące do Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu

Redaktor: Anna Skalska
Opublikowano: 15 września 2023