Ogromna inwestycja w Kobylnicy (30.06.2021)

epoznan logo

– Na tę inwestycję mieszkańcy Kobylnicy, ale nie tylko czekali od dawna. Dzięki tunelowi będzie można zapomnieć o utrudnionym dojeździe do przejazdu kolejowego – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. Usprawniony zostanie przejazd w kierunku Poznania, Swarzędza, Pobiedzisk i Gniezna. Krótko mówiąc, na inwestycji skorzystają wszyscy mieszkańcy tej części aglomeracji. Dla mnie to największy kontrakt drogowy jaki realizuje powiat w swojej historii – dodaje.

Mowa o 70-metrowym tunelu, który zapewni bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi na linii Poznań Wschód – Skandawa. W ramach zadania przebudowane zostaną również dojazdy (w sumie około 500 metrów dróg). Powstaną 7-metrowa jezdnia, 2-metrowy chodnik i tej samej szerokości ścieżka rowerowa. Pierwsi kierowcy mają pojechać nowym tunelem w lipcu 2023 roku.

Zakończenie procedury przetargowej i podpisanie umowy z wykonawcą zamyka żmudny etap starań o rozpoczęcie tak ważnej dla naszej gminy inwestycji. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to do końca 2023 roku korki w Kobylnicy się skończą – mówi burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek. W gminie mieszka 50 tysięcy ludzi, stąd nieustannie musimy myśleć o poprawie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, kierowców. Niektóre zadania przerastają jednak możliwości naszego budżetu. Inwestycja w Kobylnicy jest przykładem, że dzięki dobrej współpracy Swarzędza z innymi podmiotami zyskujemy szansę na szybszą realizację zamierzeń – dodaje.

Koszt inwestycji to około 50 mln zł. Jak informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Poznaniu w części kolejowej sfinansowana zostanie przez PKP PLK (23,1 mln zł), w części drogowej przez powiat poznański (zarezerwowano na ten cel 17,8 mln zł) i gminę Swarzędz (zarezerwowano 13,9 mln zł).

Dzięki temu w Kobylnicy zwiększy się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. To jeden z wielu obiektów, które powstają dzięki projektom z Krajowego Programu Kolejowego – podkreślił Arnold Bresch z PKP PLK S.A. Realizowane przez nas zadania z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej tworzą coraz sprawniejszy i bezpieczniejszy system komunikacji. Do stworzenia kompleksowego układu komunikacyjnego w tym miejscu konieczna jest także przebudowa skrzyżowania ulicy Swarzędzkiej z drogą wojewódzką 194 (ulicą Poznańską) – dodaje.

Uzgodniliśmy z marszałkiem województwa wielkopolskiego, że w ramach odrębnego projektu powstanie tutaj rondo, które sfinansuje Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich – mówi Jan Grabkowski. To, w połączeniu z tunelem i drogami dojazdowymi, stanowić będzie nowoczesny układ komunikacyjny – kończy.

epoznan.pl

Opublikowano: 1 lipca 2021