MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Olé w Lisówkach

W środę, 6 września na terenie Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach odbył się XIX Festyn Integracyjny “Barierom Stop” o puchar starosty poznańskiego. Tegoroczna edycja przebiegała pod energetycznym, hiszpańskim hasłem ”Olé!”. Bo też ani niepełnosprawność ani wiek, nie jest przeszkodą do spotkania się i wspólnej zabawy. – Tutaj możecie się czuć bezpiecznie, najbezpieczniej jak można poza domem. Jako samorząd, robimy wszystko, aby warunki w Lisówkach były jak najlepsze. Przygotowujemy to miejsce tak, jakbyśmy sami mieli tutaj spędzać czas – zwrócił się do uczestników starosta poznański Jan Grabkowski. – Dobry samorząd zawsze powinien myśleć o osobach starszych, którzy zakończyli już swoją aktywność. O wszystkich, którzy tego potrzebują – dodał.  

Leśny mikroklimat, alejki spacerowe, oczko wodne i przestrzeń – to tylko niektóre elementy otoczenia, które sprzyjają takim spotkaniom właśnie w Lisówkach. W imprezie “Barierom Stop” wzięły udział placówki z terenu powiatu poznańskiego i województwa wielkopolskiego, m.in. warsztaty terapii zajęciowej, zespoły dziennych domów pomocy, domy pomocy społecznej, Dom Dziecka w Kórniku-Bninie, a także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Hiszpania to kraj ognistych temperamentów, muzyki flamenco i charakterystycznych strojów. I taki też klimat panował w Lisówkach. Nie zabrakło pokazu tańca flamenco w wykonaniu Martyny Szymkiewicz- Sikorskiej, instrumentalistki i instruktorki w Szkole La Tormenta w Poznaniu. Na scenie wystąpiła Monika Lewczuk, piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Jedną z bardziej znanych jej piosenek jest „Libre” polsko – hiszpańska wersja, którą wykonała wspólnie z Alvaro Solerem. Można też było udać się do strefy sjesty, aby posłuchać serenad, skosztować hiszpańskich przysmaków takich jak tapas, gazpacho czy paella lub udać się na wernisaż konkursowej wystawy pn. „Leśny surrealizm”. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jednym z najbardziej rozpoznawalnych surrealistów był właśnie hiszpański malarz Salwador Dali. W Lisówkach była zatem rywalizacja, dobra atmosfera, mnóstwo radości a także piękna, słoneczna pogoda.

Około godziny 14.30 poznaliśmy zwycięzców. Miejsce pierwsze było tylko jedno, a już na drugiej pozycji sklasyfikowano każdą z pozostałych drużyn. Uczestnicy otrzymali dyplomy, czerwono-żółte wachlarze i upominki ufundowane m.in. przez powiat poznański. Puchar starosty poznańskiego wręczył Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu a otrzymała je drużyna z największą liczbą punktów zdobytych we wszystkich konkurencjach. Powędrował on w ręce ekipy Domu Dziennego Pobytu “Pogodna Jesień” z Buku, którego praca plastyczna w konkursie „Leśny surrealizm” również zdobyła pierwsze miejsce.   

Przypomnijmy, że w Lisówkach znajduje się także siłownia zewnętrzna dostosowana do potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych. – Mieszkańcy naszego Domu mają ponadto dostęp do bloku rehabilitacyjnego i sali gimnastycznej. Na naszym terenie funkcjonują też salonik fryzjersko-kosmetyczny, biblioteka, sklepik, kaplica, sala telewizyjna, sala gier. Wszystkie zajęcia prowadzone są oczywiście przez specjalistów – zapewnił Robert Leszczak, dyrektor DPS w Lisówkach.

Autor: Anna Jaworska

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 6 września 2023