MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański


Kalendarz wydarzeń
<< wrz 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Orientacja w Parku Dzieje

Kto chce potrenować orientację w terenie może wybrać się na trasy Zielonego Punktu Kontrolnego w Parku Dzieje. Czego szukamy przemierzając malownicze zakątki na pograniczu Murowanej Gośliny i Puszczy Zielonki? Słupków z perforatorami, bowiem zadaniem uczestników biorących udział w zabawie jest dotarcie do ustawionych na stałe punktów kontrolnych, ze specjalnymi znacznikami potwierdzającymi obecność na punkcie za pomocą mapy do orienteeringu.

– Takie mapy są bardzo szczegółowe, oprócz tradycyjnego układu ścieżek uwzględniają także przebieżność lasu, czy nawet większe głazy i mrowiska – wyjaśnia Maciej Gramacki ze Stowarzyszenia Dzieje. – Orienteering to zielony sport rozgrywany w terenach leśnych, który wyrównuje pokoleniowe szanse. Szybsze z reguły dzieci i młodzież rywalizują z dorosłymi, a nawet osobami w podeszłym wieku, których przewagą jest doświadczenie w czytaniu mapy – dodaje.

Projekt Zielonego Punktu Kontrolnego w Parku Dzieje można potraktować jako trening i szkolenie dla osób (dorosłych i dzieci), które chciałyby nauczyć się czytać mapy. Opis zabawy znajdziemy na stronie www.zielonypunkt-parkdzieje.pl, na której możemy pobrać mapy do samodzielnego wydruku. Punkt startu znajduje się obok Parku Dzieje i nie podlega biletowaniu.

Stowarzyszenie Dzieje realizowało zadanie we współpracy z Leśnym Zakładem Doświadczalnym w Murowanej Goślinie oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Projekt finansowany był ze środków powiatu poznańskiego. W tym roku Zielony Punkt Kontrolny powstał także Kamionkach, w Nadleśnictwie Babki, a w zeszłym roku w Nadleśnictwie Łopuchówko.

Autor: Anna Jaworska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 22 września 2022