MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

100 rocznica powstania

Orzeł i Krzyż – Niepodległa

Już niebawem premiera największego w Polsce plenerowego widowiska historycznego „Orzeł i Krzyż – Niepodległa”. – W tym roku twórcy stawiamy akcent na wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W Murowanej Goślinie odbędzie się siedem nocnych spektakli w piątki i soboty od 29 czerwca do 14 lipca. 23 czerwca zostanie otwarty Park Dzieje, w którym wystawiane będą dwa widowiska dzienne: „Zawisza” i „Powstanie Wielkopolskie”. Widowiska „Orzeł i Krzyż” obejrzało już ponad 30 tysięcy widzów – poinformowano ma specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w Rogalowym Muzeum Poznania na Starym Rynku.

Już 29 czerwca w Murowanej Goślinie odbędzie się premiera największego w Polsce widowiska historycznego – „Orzeł i Krzyż – Niepodległa”, które wspiera finansowo m.in. powiat poznański. Grany przez setki aktorów plenerowy spektakl opowiada o ponadtysiącletniej historii Polski. W tym roku wpisze się on w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Widowisko nawiązuje do tego wydarzenia w tytule, a zmodyfikowany scenariusz i nowe sceny szczególnie zaznaczają ten niezwykły moment polskiej historii.

Półtoragodzinny spektakl stanowi podróż w czasie od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, poprzez początki państwa polskiego z Chrztem Polski, aż po wiek XX z przesłaniem Jana Pawła II i „Solidarności”. Pełne podniosłych i wzruszających scen oraz wspaniałych efektów wizualnych spektakle prezentowane są po zachodzie słońca, z zastosowaniem nowoczesnych technik dźwiękowych, oświetleniowych i multimedialnych. Wyjątkowym atutem widowisk są grający w nich wolontariusze – mieszkańcy Murowanej Gośliny, Poznania i wielu sąsiednich gmin, łącznie ok. 300 osób w wieku od 4 do 80 lat.

Widowiska „Orzeł i Krzyż” grane są już trzeci sezon i dotychczas zobaczyło je ponad 30 tysięcy widzów. – W tym roku w scenariuszu przenosimy akcenty na odzyskanie niepodległości. Pojawia się nowa duża scena z hymnem narodowym i wielką flagą biało-czerwoną podkreślającą powagę, dumę i radość z odzyskanej niepodległości. Wykorzystujemy też zupełnie nowe środki wyrazu, takie jak umiejętności akrobatyczne. Więc nawet jeśli ktoś już widział widowisko w poprzednich latach, wciąż ma szansę przeżyć coś nowego – mówi Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia Dzieje i pomysłodawca widowisk historycznych w Murowanej Goślinie.

Widowisko „Orzeł i Krzyż – Niepodległa” jest częścią większego projektu – historycznego Parku Dzieje, inspirowanego francuskim PuyduFou. To miejsce, w którym każdy może odbyć podróż w czasie po historii Polski i skorzystać z licznych atrakcji takich jak pokazy sokolnicze, warsztaty rękodzieła, mini zoo czy poznać staropolskie gry i zabawy. Park rozwija swoją ofertę i cieszy się dużą popularnością wśród grup zorganizowanych, a już 24 czerwca zostanie otwarty dla osób indywidualnych. W tym roku– oprócz nocnego widowiska „Orzeł i Krzyż– Niepodległa” – prezentowane w nim będą dwa widowiska dzienne – znane z zeszłego roku widowisko „Zawisza” oraz tegoroczna premiera –widowisko „Powstanie Wielkopolskie”.

W Parku Dzieje można także wziąć udział w Biesiadzie Staropolskiej, tradycyjnej uczcie z jadłem, tańcami i odgrywanymi scenami szlacheckich zabaw. Nocne widowiska zostaną zaprezentowane 7–krotnie dla łącznie około 13 tysięcy widzów. Bilety na „Orzeł i Krzyż – Niepodległa” i do parku historycznego można kupić na stronie www.parkdzieje. Tam też więcej informacji.

Informacja prasowa

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 21 czerwca 2018