MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< październik 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

100 rocznica powstania

Orzeł i Krzyż – Niepodległa

Już niebawem premiera największego w Polsce plenerowego widowiska historycznego „Orzeł i Krzyż – Niepodległa”. – W tym roku twórcy stawiamy akcent na wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W Murowanej Goślinie odbędzie się siedem nocnych spektakli w piątki i soboty od 29 czerwca do 14 lipca. 23 czerwca zostanie otwarty Park Dzieje, w którym wystawiane będą dwa widowiska dzienne: „Zawisza” i „Powstanie Wielkopolskie”. Widowiska „Orzeł i Krzyż” obejrzało już ponad 30 tysięcy widzów – poinformowano ma specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w Rogalowym Muzeum Poznania na Starym Rynku.

Już 29 czerwca w Murowanej Goślinie odbędzie się premiera największego w Polsce widowiska historycznego – „Orzeł i Krzyż – Niepodległa”, które wspiera finansowo m.in. powiat poznański. Grany przez setki aktorów plenerowy spektakl opowiada o ponadtysiącletniej historii Polski. W tym roku wpisze się on w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Widowisko nawiązuje do tego wydarzenia w tytule, a zmodyfikowany scenariusz i nowe sceny szczególnie zaznaczają ten niezwykły moment polskiej historii.

Półtoragodzinny spektakl stanowi podróż w czasie od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, poprzez początki państwa polskiego z Chrztem Polski, aż po wiek XX z przesłaniem Jana Pawła II i „Solidarności”. Pełne podniosłych i wzruszających scen oraz wspaniałych efektów wizualnych spektakle prezentowane są po zachodzie słońca, z zastosowaniem nowoczesnych technik dźwiękowych, oświetleniowych i multimedialnych. Wyjątkowym atutem widowisk są grający w nich wolontariusze – mieszkańcy Murowanej Gośliny, Poznania i wielu sąsiednich gmin, łącznie ok. 300 osób w wieku od 4 do 80 lat.

Widowiska „Orzeł i Krzyż” grane są już trzeci sezon i dotychczas zobaczyło je ponad 30 tysięcy widzów. – W tym roku w scenariuszu przenosimy akcenty na odzyskanie niepodległości. Pojawia się nowa duża scena z hymnem narodowym i wielką flagą biało-czerwoną podkreślającą powagę, dumę i radość z odzyskanej niepodległości. Wykorzystujemy też zupełnie nowe środki wyrazu, takie jak umiejętności akrobatyczne. Więc nawet jeśli ktoś już widział widowisko w poprzednich latach, wciąż ma szansę przeżyć coś nowego – mówi Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia Dzieje i pomysłodawca widowisk historycznych w Murowanej Goślinie.

Widowisko „Orzeł i Krzyż – Niepodległa” jest częścią większego projektu – historycznego Parku Dzieje, inspirowanego francuskim PuyduFou. To miejsce, w którym każdy może odbyć podróż w czasie po historii Polski i skorzystać z licznych atrakcji takich jak pokazy sokolnicze, warsztaty rękodzieła, mini zoo czy poznać staropolskie gry i zabawy. Park rozwija swoją ofertę i cieszy się dużą popularnością wśród grup zorganizowanych, a już 24 czerwca zostanie otwarty dla osób indywidualnych. W tym roku– oprócz nocnego widowiska „Orzeł i Krzyż– Niepodległa” – prezentowane w nim będą dwa widowiska dzienne – znane z zeszłego roku widowisko „Zawisza” oraz tegoroczna premiera –widowisko „Powstanie Wielkopolskie”.

W Parku Dzieje można także wziąć udział w Biesiadzie Staropolskiej, tradycyjnej uczcie z jadłem, tańcami i odgrywanymi scenami szlacheckich zabaw. Nocne widowiska zostaną zaprezentowane 7–krotnie dla łącznie około 13 tysięcy widzów. Bilety na „Orzeł i Krzyż – Niepodległa” i do parku historycznego można kupić na stronie www.parkdzieje. Tam też więcej informacji.

Informacja prasowa

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 21 czerwca 2018