Osiemnastka w Volkswagenie (19.09.2023)

serwis PAP

Firma Volkswagen objęła patronatem pierwszą klasę technikum, o profilu technik robotyk z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Podpisanie umowy było połączone z oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego oraz ze świętowaniem 18-lecia współpracy szkoły z firmą.

– Można powiedzieć, że ta współpraca osiągnęła pełnoletniość. Jako jedni z pierwszych w kraju postawiliśmy na szkolenie zawodowe i teraz mamy tego wymierne efekty. Ta współpraca to też przykład na to, że warto być stałym w uczuciach, mieć program i konsekwentnie go realizować – mówił obecny na uroczystości starosta poznański Jan Grabkowski. – Od początku staraliśmy się walczyć ze stereotypem ucznia szkoły zawodowej. Nasi absolwenci są inteligentni, wszechstronnie wykształceni i potrzebni na rynku pracy. W nowej klasie naukę rozpocznie czternastu uczniów. W sumie tych uczniów, na wszystkich kierunkach i poziomach nauczania jest około stu – dodał.

Wieloletnia kooperacja tych dwóch podmiotów ma bardzo szeroki charakter. Niemiecki producent samochodów od lat patronuje wielu klasom zarówno w technikum jak i szkole branżowej. Uczniowie wiedzę teoretyczną zdobywają podczas zajęć w szkole, doświadczenie zawodowe natomiast uzyskają podczas pobytu w zakładach produkcyjnych koncernu Volkswagen. Szerokie spectrum współpracy obejmuje takie zawody jak: mechatronik, odlewnik, automatyk czy elektromechanik pojazdów samochodowych. W tym roku szkoła w Swarzędzu poszerzyła swoją ofertę edukacyjną o niezwykle atrakcyjny kierunek technikum o profilu technik robotyk. Zawód ten w pełni odpowiada na oczekiwania zakładów produkcyjnych.

– Przygotowujemy się na czekające nas wyzwania. Nowe technologie w naszych fabrykach to już standard, stąd pomysł na objęcie patronatem klasy o takim profilu – powiedziała Jolanta Musielak, członek Zarządu ds. Personalnych i Organizacji w firmie Volkswagen. – Przez osiemnaście lat naszej współpracy ze szkołą w Swarzędzu doczekaliśmy się w firmie aż 700 absolwentów! Dlatego też uważam, że klasy patronackie to jedna z najlepszych metod kwalifikacji przyszłych pracowników, ponieważ dzięki temu pozyskujemy doskonale wykwalifikowaną kadrę młodych specjalistów – dodała. Ze współpracy z niemiecką koncernem zadowoleni są również uczniowie placówki ze Swarzędza. Wielu z nich podczas oficjalnej inauguracji roku szkolnego otrzymało umowy o pracę.

– Dla nas ta współpraca jest niezmiernie ważna. Kiedy ją zaczynaliśmy było to dla nowe wyzwanie edukacyjne. Obecnie jesteśmy wzorem i przykładem dla innych szkół. To napawa nas dumą. Powołanie do życia nowej klasy o kierunku technik robotyk na pewno podniesie jej prestiż – zapewniała Anna Cichocka-Majchrzak, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. W tym miejscu warto dodać, że dostać się do takiej klasy wcale nie jest łatwo. – Musimy przeprowadzić gruntowną selekcję. Wymagania są naprawdę spore, ponieważ uczniowie, oprócz egzaminu zawodowego, muszą jeszcze zdać egzamin Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Chętnych do nauki jednak nie brakuje – dodała.

Serwis Samorządowy PAP

Opublikowano: 20 września 2023