Pełny przejazd pod torami kolejowymi (09.07.2023)

logo codzienny poznań

Widok kierowców jadących w obu kierunkach pod torami kolejowymi na ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach stanie się wkrótce codziennością. Już od poniedziałku, na dotychczas jednokierunkowym odcinku ul. Grunwaldzkiej – od Wołczyńskiej w stronę Plewisk – zostanie udostępniona druga część jezdni. Tym samym, zostanie zlikwidowany objazd prowadzący przez ulice Południową i Żytnią. Dzięki temu, kierowcy będą mogli skorzystać z wjazdu pod wiadukty oraz kładkę pieszo-rowerową, a następnie jechać w stronę centrum Poznania.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, w rozmowie z nami podkreślił, jak istotna to zmiana dla kierowców, a także pieszych, rowerzystów i pasażerów autobusów: “Jesteśmy na ostatniej prostej tej inwestycji. Wkraczamy już w finalną fazę prac budowlanych, po których codzienne podróże mieszkańców Poznania i aglomeracji – do pracy, domu czy szkoły – będą zdecydowanie bardziej komfortowe.”

Budowa zintegrowanego węzła Grunwaldzka jest realizowana przez władze Poznania, powiatu poznańskiego oraz gminy Komorniki. “To ogromna radość patrzeć, jak wizje i plany nabierają realnych kształtów. Już niedługo cała inwestycja dobiegnie końca, znacząco wpływając na układ komunikacyjny w tej części regionu. Jej powstanie jest doskonałym przykładem myślenia aglomeracyjnego, które przynosi konkretne rezultaty” – wskazuje Jan Grabkowski, starosta poznański.

W ramach inwestycji budowana jest także pętla autobusowa zintegrowana z przystankiem kolejowym Poznań Junikowo oraz parkingiem typu Park&Ride. Jan Broda, wójt gminy Komorniki, cieszy się z postępu prac: “Przedterminowe udostępnienie mieszkańcom bezkolizyjnego przejazdu pod torami kolejowymi czyni mnie człowiekiem szczęśliwym. Walka o to trwała przez długie lata, była stresująca, ale determinacja i wreszcie współpraca ze starostą i prezydentem przyniosła sukces. Dziękuję wszystkim za wszelką pomoc i współpracę. Niech służy jak najlepiej naszym mieszkańcom i wszystkim użytkownikom.”

Od poniedziałku, na ul. Wołczyńskiej, zostanie otwarty drugi pas ruchu, co pozwoli kierowcom dojechać do ul. Grunwaldzkiej z kierunku Fabianowa. Tymczasowy przejazd kolejowy wkrótce zostanie zlikwidowany. “Wykonawca będzie kontynuował prace nad docelowym układem drogowym, dlatego należy liczyć się z kolejnymi zmianami w organizacji ruchu w rejonie inwestycji” – zapowiada Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Odcinek ul. Wołczyńskiej, dotychczas służący kierowcom zmierzającym w kierunku Poznania, będzie pełnił docelową funkcję, tzn. poprowadzi do posesji przy ul. Grunwaldzkiej nr 410 i 412 oraz myjni samochodowej. W tym samym czasie rozpocznie się budowa docelowego układu drogowTa inwestycja ma na celu nie tylko poprawę dostępności drogowej, ale również bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Przejazd pod torami kolejowymi to znacznie bezpieczniejsza opcja dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo, zmniejszenie natężenia ruchu na innych drogach w rejonie Plewisk z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Cieszymy się, że możemy nareszcie ogłosić te dobre wieści. Po latach oczekiwania, planowania i ciężkiej pracy, jesteśmy na końcowym etapie tej wielkiej inwestycji. Mamy nadzieję, że otwarcie pełnego przejazdu pod torami kolejowymi na ul. Grunwaldzkiej przyniesie wiele korzyści dla wszystkich mieszkańców i użytkowników tych dróg – dodaje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Przyznaje to również Jan Grabkowski, starosta poznański, który podkreśla, że inwestycja wpłynie na poprawę układu komunikacyjnego w tej części regionu. „Już niedługo cała inwestycja dobiegnie końca, znacząco wpływając na układ komunikacyjny w tej części regionu. Jej powstanie jest doskonałym przykładem myślenia aglomeracyjnego, które przynosi konkretne rezultaty” – mówi starosta Grabkowski.

Dzięki postępowi prac na ul. Wołczyńskiej oraz w rejonie jej skrzyżowania z ul. Grunwaldzką, a także dzięki zakończeniu zasadniczych robót na ul. Grunwaldzkiej od ul. Wołczyńskiej w kierunku Plewisk, uruchomienie przejazdu w stronę Poznania jest już możliwe. Wykonawca będzie kontynuował prace nad docelowym układem drogowym, dlatego należy liczyć się z kolejnymi zmianami w organizacji ruchu w rejonie inwestycji – zapowiada Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Kierowcy mogą się spodziewać dalszych zmian na ul. Wołczyńskiej, gdzie od poniedziałku otwarty zostanie drugi pas ruchu. To pozwoli kierowcom dojechać do ul. Grunwaldzkiej z kierunku Fabianowa, a dojazd do Poznania nie będzie już prowadził przez tymczasowy przejazd kolejowy, który wkrótce zostanie zlikwidowany.

Droga dojazdowa, służąca dotychczas kierowcom zmierzającym w kierunku Poznania, pełniła docelową funkcję, tzn. prowadziła do posesji przy ul. Grunwaldzkiej nr 410 i 412 oraz myjni samochodowej. W tym samym czasie rozpocznie się budowa docelowego układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Wołczyńskiej i Owsianej, dlatego konieczne jest wprowadzenie tam ruchu wahadłowego. Gdy wystąpi taka potrzeba, ruch będzie sterowany ręcznie. Aby ominąć odcinek objęty ruchem wahadłowym, kierowcy jadący z Fabianowa w kierunku Plewisk mogą korzystać z obecnego objazdu przez ul. Fabianowską.

Choć koniec inwestycji jest na horyzoncie, przypominamy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Prosimy kierowców o ostrożność w pobliżu strefy budowy i przestrzeganie tymczasowych zmian w organizacji ruchu.

codziennypoznan.pl

Opublikowano: 10 lipca 2023