Perspektywy i nowe zadania

Konferencja strażacka w Skrzynkach

W dniach 8-9 grudnia br. na terenie Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego w Skrzynkach przeprowadzone zostało zorganizowane przez powiat poznański szkolenie z zakresu współdziałania w działaniach ratowniczych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, szczególnie włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, z jednostkami samorządu terytorialnego, zarządzania kryzysowego przy współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

W szkoleniu oprócz przedstawicieli jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu poznańskiego, udział wzięli: starosta poznański Jan Grabkowski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu st. bryg. Jacek Michalak, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Poznaniu druh Wacław Zajączkowski, przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Poznaniu oraz przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

W trakcie szkolenia omówione zostały tematy i zagadnienia związane z działalnością powiatu poznańskiego w zakresie współpracy z jednostkami ochrony przeciwpożarowej w roku 2023, z wyznaczeniem przez starostę poznańskiego zadań Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego jednostek ochrony przeciwpożarowej na rok 2024 . Podsumowano współpracę Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej Powiatu Poznańskiego w roku 2023 oraz poruszono perspektywy rozwoju tych działań, podsumowano działalność Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Poznańskiego w roku 2023 w aspekcie programowych założeń rozwoju jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu poznańskiego a także określono kierunki działań programowych Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Poznańskiego na lata 2023 – 2026.

Dyskutowano również nad optymalnym wykorzystaniem środków finansowych w zakresie utrzymania obiektów strażnic, przeglądów sprzętu oraz uzupełnienia wyposażenia przez Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Podsumowano bieżące współdziałanie Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu Poznańskiego z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu wraz z planami na rok 2024 i programy profilaktyczne w zakresu bezpieczeństwa mieszkańców Powiatu Poznańskiego. Omówiono propozycje i plany zakupów wyposażenia wzmacniających potencjał ratowniczo-gaśniczy Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

PREZENTACJA DOTYCZĄCA WSPÓŁPRACY Z OSP I PSP

Autor: Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego