Wyścig przejechał przez powiat

Tour de Pologne

W sobotę punktualnie o godzinie 12:00 z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich wystartował 80. Tour de Pologne. – 95 lat temu kolarze po raz pierwszy wystartowali w Biegu Dookoła Polski, bo taka była pierwsza nazwa Tour de Pologne. W 2023 roku rozpoczynamy 80. edycję wyścigu, który wyrósł na wizytówkę naszego kraju na świecie – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu.

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpoczęła się właśnie w Poznaniu, gdzie wyścig powrócił po 16 latach. Podczas pierwszego z siedmiu etapów, kolarze przejechali między innymi przez dwanaście gmin powiatu poznańskiego: Suchy Las, Czerwonak, Murowaną Goślinę, Pobiedziska, Kostrzyn, Kórnik, Mosinę, Puszczykowo, Luboń, Komorniki, Dopiewo i Tarnowo Podgórne by po ponad 180 kilometrach finiszować na Torze Poznań. Kolarze pokonali także trzy Premie Lotne LOTTO zlokalizowane w Suchym Lesie, Murowanej Goślinie oraz w Kostrzynie. W Suchym Lesie zawodnicy walczyli też o jedyną na tym etapie Premię Górską PZU III kategorii. Jedna z dwóch premii specjalnych zlokalizowana była natomiast w Pobiedziskach.

Najlepszy na premierowym etapie, który w pewnym momencie przebiegał w bardzo trudnych warunkach pogodowych, okazał się belgijski kolarz Tim Merlier (Soudal Quick – Step), który na sprinterskim finiszu wyprzedził Olava Kooija (Jumbo – Visma). Trzecie miejsce zajął Fernando Gaviria (Movistar Team). Najlepszy z Polaków był Maciej Paterski który zajął 6 miejsce. Kolejny etap 80. Tour de Pologne rozpocznie się w niedzielę w Lesznie.

Pełną klasyfikację wraz z wszystkimi informacjami dotyczącymi wyścigu można znaleźć na stronie organizatora TUTAJ.

zdjęcia: TVP Sport, Natalia Siejek, Tomasz Skupio

Redaktor: Maciej Pawlik
Opublikowano: 29 lipca 2023