Piknik „Bezpieczni w Powiecie Poznańskim” (03.09.2023)

logo codzienny poznań

Pokazy służb mundurowych, warsztaty perfumiarskie czy taneczne, kąpiel w pianie strażackiej oraz koncert Anny Wyszkoni. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na mieszkańców podczas pikniku „Bezpieczni w powiecie poznańskim”. W minioną sobotę rodziny z dziećmi tłumnie przybyły do Bolechowa. Podczas zabawy 32 jednostki OSP z powiatu otrzymały od Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego sprzęt o wartości 130 tysiące złotych.

Już po raz 9. powiat poznański zaprosił na coroczny piknik. Impreza odbyła się na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 8 Państwowej Straży Pożarnej. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Strażnica powstała dzięki finansowemu wsparciu samorządu powiatowego. Tutaj ma również siedzibę zespół ratunkowy. To także zapasowe miejsce zarządzania starosty na wypadek sytuacji kryzysowej. Warto dodać, że piknik w Bolechowie oprócz funkcji edukacyjnej, integracyjnej czy rozrywkowej, tradycyjnie jest zawsze okazją do wręczenia jednostkom ochotniczych straży pożarnych sprzętu zakupionego ze środków powiatu. Podobnie było i w tym roku. W czasie festynu 32 jednostki ochotników otrzymały plecaki ratownicze. Każdy kosztował 4 tys. złotych, a łączna wartość przekazanego wsparcia wyniosła blisko 130 tys. złotych. Tylko w tym roku powiat zamierza wydać na bezpieczeństwo 3 mln złotych.

– Każdego roku wydajemy miliony złotych na poprawę bezpieczeństwa w powiecie. A hasło „bezpieczny powiat” nieustannie wypełniamy treścią. Chcemy zapewnić naszym mieszkańcom dobre warunki do życia, dlatego dofinansowujemy komisariaty, jednostki straży pożarnej czy granicznej. Kupujemy radiowozy i szkolimy psy. Wsparliśmy też remont koniowozu. Na te i podobne cele na przestrzeni ostatnich blisko 25 lat wydaliśmy łącznie ponad 39 mln złotych – mówi starosta poznański, Jan Grabkowski.

Obdarowani druhowie nie ukrywali zadowolenia. – Z roku na rok mamy coraz więcej nowego sprzętu i specjalistycznego wyposażenia, a dzięki temu lepsze warunki pracy. To dla nas ogromne wsparcie. Taka pomoc zwiększa nasz potencjał ratowniczy i gwarantuje bezpieczne przeprowadzenie akcji ratunkowych – podkreślił starszy brygadier Jacek Michalak, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. – Festyn w Bolechowie to nie jedyna okazja, kiedy otrzymujemy sprzęt od powiatu. Sukcesywnie przez cały rok możemy liczyć na wsparcia i pomoc samorządu, za o bardzo dziękujemy.

Wspaniała pogoda przyciągnęła tłumy mieszkańców z powiatu. Tak jak w latach ubiegłych na wszystkich czekało moc atrakcji. Punkt z książkami, malowanie twarzy czy dmuchańce sprawiły wielką uciechę najmłodszym. Mieszkańcy licznie brali udział w konkursach, widowiskowych pokazach psów współpracujących ze służbami mundurowymi oraz prezentacjach możliwości strażaków, policjantów i strażników granicznych. Służby przygotowały stoiska, gdzie edukowały jak wzywać pomoc oraz w jaki sposób radzić sobie z zagrożeniami. Dużą atrakcją była możliwość wejścia do wozu strażackiego czy policyjnego. Popularnością cieszył się również zadymiony namiot, gdzie strażacy uczyli, jak zachować się w czasie niebezpieczeństwa pożarowego. Zainteresowani mogli „od kuchni” poznać pracę WOPR, który dzięki wsparciu finansowemu powiatu od niedawna korzysta z nowoczesnego drona z kamerą termowizyjną. Niewątpliwą atrakcją była też degustacja kuchni brazylijskiej.

Podczas festynu nie zabrakło koncertów. Największym był występ gwiazdy imprezy, czyli Anny Wyszkoni. A na finał, wzorem poprzednich lat, kąpiel w pianie strażackiej, na którą najbardziej czekali najmłodsi uczestnicy. Wszystkim zapewniono także ciepły posiłek. Piknik rodzinny w Bolechowie to nie tylko doskonała okazja do wspólnej zabawy. Przypomnijmy, że od 2014 r. powiat poznański przekazał strażakom przekazano sprzęt o wartości blisko 1 mln złotych. Dotychczas wśród darów znalazły się m.in. agregaty prądotwórcze, piły spalinowe, prądownice czy pompy zatapialne. Z kolei od 2000 r. na poprawę bezpieczeństwa powiat wydał ponad 39 mln złotych.

codziennypoznan.pl

Opublikowano: 4 września 2023