Piłkarze już myślą o wiośnie

Większość klubów piłkarskich z powiatu poznańskiego rozpoczęło już przygotowania do rundy wiosennej IV-ligowych rozgrywek. Po pierwszej części sezonu zdecydowanym liderem grupy północnej jest Mieszko Gniezno, który aż o 16 punktów wyprzedza drugą w tabeli Unię Swarzędz. Piłkarze z pierwszej stolicy Polski wygrali wszystkie swoje dotychczasowe mecze i tylko kataklizm może ich pozbawić zwycięstwa w grupie. Tym bardziej, że podopieczni trenera Mariusza Bekasa mają jasno sprecyzowany cel na najbliższe miesiące i pewnie jeszcze wzmocnią zespół. Już teraz z ich zespołem trenują zresztą Taras Maksymiv z Warty Międzychód oraz młodzieżowiec SKP Słupca Michał Dreczkowski.

Wygląda więc na to, że Unii pozostanie walka tylko lub aż o drugie miejsce. Ekipa trenera Jakuba Ostrowskiego do treningów ma wrócić 22 stycznia. – Piłkarze „Dumy Swarzędza” w trakcie okresu przygotowawczego rozegrają osiem sparingów, z czego dwa na obozie zimowym w Kołobrzegu – czytamy na stronie klubu. Większość meczów kontrolnych Unii odbędzie się na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy ul. św. Marcina w Swarzędzu. – Zwieńczeniem okresu przygotowawczego będzie pierwszy mecz ligowy rundy wiosennej z Mieszkiem Gniezno – informuje klubowa strona. Jak zatem widać, już w pierwszej wiosennej kolejce dojdzie do prawdziwego szlagieru w tej klasie rozgrywkowej.

Fragment meczu Unia Swarzędz – Huragan Pobiedziska (fot. A. Skalska)

Czwarte miejsce na półmetku IV ligi zajmują piłkarze Tarnovii Tarnowo Podgórne. Klub z powiatu poznańskiego popadł ostatnio w problemy organizacyjno-finansowe, co spowodowało, że z funkcji grającego trenera zrezygnował Marcin Kikut. Jego miejsce ma zająć inny były zawodnik poznańskiego Lecha, Zbigniew Zakrzewski. Wiele wskazuje na to, że z drużyną z Tarnowa Podgórnego tej zimy pożegna się Adrian Kaliszan, którym interesują się dwa inne zespoły z naszego regionu, Grom Plewiska i Kotwica Kórnik. Ci pierwsi, chcą za wszelką cenę zająć miejsce w czołowej ósemce rozgrywek, która po reorganizacji zachowa IV-ligowy byt i dlatego szukają wzmocnień.

Na ten moment Grom zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli, więc wiosną będzie musiał odrabiać straty. Wyżej, bo na szóstej pozycji, plasuje się Kotwica. W Kórniku też się sporo jednak dzieje. Z drużyną pożegnał się Adam Lebiotkowski, a nową twarzą ma być Marcin Jędrzejczak z Victorii Września. Pod kreską, tak jak Grom, jest także GKS Dopiewo, zajmujące dwunastą lokatę. – Wielu już nas skreśliło i ja z tego powodu się… cieszę. Im więcej osób będzie lekceważyło nasz zespół, tym większą niespodziankę będziemy w stanie sprawić w zbliżającej się rundzie. Jestem kapitanem drużyny i widzę w tym zespole ogromny potencjał. Dla mnie cel pozostaje niezmienny i jest nim utrzymanie GKS-u w nowej IV lidze– powiedział Maciej Ratajski w rozmowie z portalem peryferiafutbolu.pl.

Grom Plewiska zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli (fot. A. Skalska)

– Mamy mieszankę doświadczenia z młodością, która w ostatnich kolejkach rundy jesiennej pokazała, że stać ją na zdobywanie punktów w tej lidze. Zdobyliśmy siedem oczek w czterech ostatnich meczach. Nigdy nie zgodzę się ze złożeniem broni w trakcie trwającego sezonu. Dopóki piłka w grze wszystko jest możliwe i zależy tylko i wyłącznie od nas samych – zapewnił kapitan drużyny z Dopiewa. – Przygotowania do rundy wiosennej rozpoczniemy 15 stycznia. Wiem także, że jest już gotowa lista sparingpartnerów na ten okres. Zatem w styczniu cała drużyna zabiera się ostro do pracy, bo czeka nas nie lada wyzwanie. Praca wykonana w tym okresie będzie decydowała o naszej dyspozycji od samego początku rundy rewanżowej, w którą musimy wejść z impetem – dodał.

Jeszcze mniej szans na utrzymanie ma Huragan Pobiedziska, który zakończył pierwszą część rozgrywek na czternastym miejscu w tabeli i ma aż jedenaście punktów straty do bezpiecznej, ósmej Iskry Szydłowo. W Pobiedziskach panują jednak bojowe nastroje. Pierwszy trening zawodników trenera Pawła Kutyni odbył się 8 stycznia. Drużyna zdążyła już też zagrać w halowym turnieju we Wrześni, w którym zajęła czwarte miejsce. – W trakcie przygotowań czerwono-czarni rozegrają siedem spotkań kontrolnych. Wiemy już na pewno, że w rundzie jesiennej nie zobaczmy Mateusza Gawrońskiego oraz Mikołaja Kidawy. Do gry wiosną nie wróci też kontuzjowany Bartosz Żołądkiewicz. Treningi wznowił natomiast po półrocznej przerwie podstawowy zawodnik rundy wiosennej ubiegłego roku, wychowanek Marcin Jackowiak – czytamy na stronie klubu.

Tabela grupy północnej IV ligi po rundzie wiosennej na stronie 90minut.pl

Fragment meczu Unia Swarzędz – Huragan Pobiedziska (fot. A. Skalska)

Opublikowano: 11 stycznia 2018