PKM po raz pierwszy na torach

Co prawda 10 czerwca rusza Poznańska Kolej Metropolitalna, ale już piątek pierwszy pociąg z nowym logo PKM wyjechał w promocyjną trasę. Wśród pasażerów, w kabinie maszynisty pojawił się Oliver Romanowski, który w czerwcu kończy 7 lat, a jego praca w konkursie na logo PKM otrzymała wyróżnienie.

– To ogromna satysfakcja, kiedy dziś pokazujemy, że Metropolia Poznań mówi jednym głosem. Jeszcze kilkanaście lat temu wielu pytało: po co wam to stowarzyszenie? Dziś odpowiadamy: aby realizować takie inicjatywy, jak Poznańska Kolej Metropolitalna – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański. – Nasz projekt pokazuje, że potrafimy się dogadać, a co więcej solidarnie współfinansować takie przedsięwzięcia. Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim samorządom za to, że przekonali się do tej idei. Dajemy mieszkańcom alternatywę dla samochodu. Wygodny, bezpieczny i szybki transport kolejowy – dodał.

Ale Poznańska Kolej Metropolitalna to nie tylko przewozy, to także budowa 55 węzłów przesiadkowych czy 4,5 tysiąca miejsc parkingowych poza Poznaniem. –To olbrzymie wyzwanie, by umożliwić tak kompleksową mobilność mieszkańcom całej aglomeracji – podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który dziękował zarówno Janowi Grabkowskiemu, staroście poznańskiemu jak i Wojciechowi Jankowiakowi, wicemarszałkowi województwa wielkopolskiego, za pracę i zaangażowanie na rzecz powstanie PKM.

Przypomnimy, że Poznańska Kolej Metropolitalna to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez samorząd województwa, Poznań, powiat poznański. Inwestycja jest ulokowana wzdłuż 9 linii Poznańskiego Węzła Kolejowego, gmin i powiatów aglomeracji poznańskiej. W godzinach szczytu przewozowego pociągi w systemie PKM będą kursować z częstotliwością co 30 minut, zapewniając pasażerom odpowiedni komfort podróżowania.

Swoim zasięgiem będzie to obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły.  Uruchomienie PKM nastąpi etapami. Pierwsze połączenia w ramach systemu zaczną funkcjonować na liniach Poznań – Jarocin, Poznań – Wągrowiec, Poznań – Nowy Tomyśl i Poznań – Grodzisk Wielkopolski.  Zakończenie projektu przewiduje się na 2021 rok, co uzależnione jest od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK SA.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

Opublikowano: 25 maja 2018