MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Paź 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

PKM się rozrasta

podpisanie umowy PKM

Z dziewięciu linii Poznańskiego Węzła Kolejowego na siedmiu funkcjonują już połączenia kolejowe w systemie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Są to linie z Poznania (i z powrotem) do Gniezna, Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Rogoźna, Wągrowca, Wrześni. Od stycznia 2021 roku w ramach systemu funkcjonować będzie połączenie na ósmej już linii, z Poznania do Kościana. Do uruchomienia w przyszłości zostanie połączenie na linii Poznań-Wronki. Stanie się to po zakończeniu remontu, który trwa obecnie na tej linii.

Dzisiaj, tj. 8 października podpisane zostały porozumienia „o podjęciu wspólnych działań zmierzających do uruchomienia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej”, która na linii Poznań Główny – Kościan zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2021 roku. Dokumenty podpisali: wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, prezydent Poznania, członek Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań oraz przedstawiciele samorządów położonych wzdłuż tej linii. Tego samego dnia porozumienia podpisali przedstawiciele samorządów położonych wzdłuż linii Poznań – Grodzisk, Poznań – Nowy Tomyśl i Poznań – Wągrowiec. Są to porozumienia na dalsze funkcjonowanie przez kolejne trzy lata PKM na tych liniach. Pierwsze porozumienia z tymi samorządami zostały parafowane trzy lata temu. Obecnie podpisane również będą obowiązywać przez trzy lata.

Przedstawiciele samorządów położonych wzdłuż wymienionych linii podpisali porozumienia w miejscach urzędowania. Z ich biurami nawiązane było bezpośrednie połączenie audiowizualne. Wizerunki samorządowców były widoczne na wyświetlonym ekranie. Po podpisaniu dokumentów samorządowcy prezentowali swoje podpisy złożone pod porozumieniem. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, prezydent Miasta Poznania, będący jednocześnie prezesem Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań Jacek Jaśkowiak tak jak i Marian Szkudlarek – członek Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań i burmistrz Swarzędza, porozumienia dla linii Poznań – Kościan i Poznań – Grodzisk (przedłużenie porozumienia) podpisali w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

– Nie ukrywam, że rok, który mija, dla nas jako organizatorów przewozów kolejowych, był rokiem trudnym. Spowodował znaczące zakłócenia w kursowaniu pociągów, również zakłócenia samej idei kolei metropolitalnej. W okresie lockdownu przewozy zmalały zasadniczo. Zdecydowaliśmy się też na ograniczenia liczby pociągów, z zachowaniem liczby połączeń, która umożliwi dojazd do pracy lub do szkoły. Ostatnie miesiące to stopniowy powrót do normalności. Chcielibyśmy, aby od nowego rozkładu jazdy, a więc od grudnia tego roku już w pełni wykonywać przewozy, tak jak to było przed okresem pandemii – powiedział Wojciech Jankowiak.

– Idea Poznańskiej Kolei Metropolitalnej polega na zwiększeniu liczby połączeń, ale również na współuczestniczeniu w finansowaniu tego przedsięwzięcia. Wartością niezmienną kolei metropolitalnej, oprócz tego, że kursują pociągi, jest to, że potrafimy w gronie samorządów się porozumieć i wspólnie podejmować działania – dodał wicemarszałek.
Dokumenty, które zostały dzisiaj podpisane zawierają m.in. deklarację udziału samorządów we współfinansowaniu PKM. Porozumienia obowiązywać będą przez 3 lata, do 31 grudnia 2023 roku z możliwością kontynuacji.

–Bardzo się cieszę, że w tych trudnych warunkach pandemii i zmniejszenia zaufania do podróżowania transportem publicznym kontynuujemy ten, tak ważny projekt dla województwa, dla Poznania i wszystkich samorządów, które w nim uczestniczą. Uważam, że sukces tego przedsięwzięcia w tak trudnych warunkach jest dla nas wyznacznikiem umiejętności współpracy samorządów – mówił Jacek Jaśkowiak, który przy okazji swojego wystąpienia poinformował o efektach spotkania jakie odbył z zarządem PKP SA w tym tygodniu.

Prezydent otrzymał zapewnienie, że w ciągu najbliższych miesięcy bardzo mocno przyspieszą prace związane z przebudową Dworca Głównego w Poznaniu, którą wymusza rosnąca liczba pasażerów. Poznań Główny jest drugim po Warszawie Centralnej dworcem pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. Ze względu na zarażeniem koronawirusem w spotkaniu nie uczestniczył Jan Grabkowski. Samorządowcy przekazywali staroście poznańskiemu pozdrowienia i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Jan Grabkowski jest bardzo mocny zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Metropolia Poznań i projektu Poznańska Kolej Metropolitalna. Starosta z oczywistych przyczyn porozumienia podpisze w późniejszym terminie.

Informacja prasowa

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 października 2020