MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZapowiedzi Wydarzenia Relacje

Planszowa zabawa

W ostatnich dniach wszyscy musimy sporo czasu spędzać w domu. Jak najlepiej wykorzystać ten czas? Choćby czytając książki czy też grając w różnego rodzaju planszówki. My podpowiadamy grę pod nazwą “Perły Powiatu Poznańskiego”. To gra z elementami strategii i poszukiwaniem optymalnych rozwiązań. A przy okazji można się sporo dowiedzieć o naszym regionie. 

Zadaniem graczy jest odnalezienie i odwiedzenie wymienionych na planszy Pereł Powiatu Poznańskiego. Można zrobić to w dowolnej kolejności i dowolną trasą. Wyścig odbywa się Szlakiem Pierścienia dookoła Poznania (na planszy pola zielone) lub skrótami i innymi ścieżkami (na planszy pola niebieskie). Nie brakuje także pól specjalnych. Wygrywa ten, kto odwiedzi wszystkie Perły jako pierwszy.

Przed przystąpieniem do gry, należy wydrukować oraz skleić cztery elementy planszy (do wydrukowania poniżej). Potrzebna będzie także standardowa kostka do gry oraz pionki, po jednej sztuce dla każdego z graczy. Wyniki rozgrywki możemy zapisywać w tabeli (do wydrukowania poniżej) lub zbierać w postaci kart – należy przygotować po jednym zestawie kart z Perłami Powiatu Poznańskiego dla każdego z graczy (do wydrukowania poniżej).

Instrukcja gry.

Elementy planszy – górna, prawa

Elementy planszy – górna, lewa

Elementy planszy – dolna, prawa

Elementy planszy – dolna, lewa

Pełna plansza – wzór.

Zestaw kart „Perły Powiatu Poznańskiego” dla dwóch graczy lub tabela do zapisywania wyników.

 

Perły Powiatu Poznańskiego to skarby architektury, bogactwo przyrody i niezwykłe miejsca. Zamek w Kórniku to ekstraklasa skarbów architektury, zabytek klasy „0”, zaliczany do najciekawszych przykładów architektury neogotyckiej w Polsce. Magnolie kórnickie w arboretum kórnickim w okresie kwitnienia zachwycają miłośników pięknych roślin oraz stanowią wspaniałą inspirację dla amatorów fotografii.

Pałac w Rogalinie (Zespół Pałacowo – Parkowy w Rogalinie) należy do najwspanialszych rezydencji w Wielkopolsce. Obecnie, po zakończeniu remontu, główny korpus pałacu odzyskał dawny blask i został zrekonstruowany do wyglądu z roku 1938. Spacerując po rozległym, prawie 37 ha parku, zobaczyć można potężne kilkusetletnie dęby „Lech”, „Czech” i „Rus”, oraz wiele innych, które stanowią największe skupisko starych dębów (dęby rogalińskie).

W Wielkopolskim Parku Narodowym warto udać się nad najgłębsze jezioro Parku – Jezioro Góreckie. To właśnie na nim znajduje się wyspa z ruinami zamku. Wędrując po Parku spotkać możemy ogromne głazy narzutowe, największy z nich to Głaz Leśników i objęty jest ochroną jako pomnik przyrody.

Odwiedzając Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie znajdziemy się w dawnym parku dworskim i gospodarstwie folwarcznym z zabytkowymi budynkami gospodarczymi z połowy XIX wieku. Muzeum Rolnictwa warto także odwiedzić podczas różnorodnych imprez tematycznych. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie przedstawia historię łowiectwa – od początków bardzo odległych, odtworzonych na podstawie wykopalisk, aż do XX wieku. Przywiezione z licznych podróży rodziny Fiedlerów eksponaty z Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji gromadzi Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Dużą atrakcję stanowią także repliki. Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie przenosi nas w dramatyczne czasy okupacji. Stała ekspozycja muzeum prezentuje historię obozów pracy stworzonych na terenie Wielkopolski dla ludności pochodzenia żydowskiego.

Z myślą o dzieciach niewidomych i słabo widzących uczących się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach powstał, wielokrotnie nagradzany, Park Orientacji Przestrzennej. Służy do nauki samodzielnego poruszania się w przestrzeni dostępnej ludziom widzącym.

We wsi Węglewo, na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka, znajduje się drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XVII wieku, będący sanktuarium maryjnym. Wieża widokowa na Dziewiczej Górze stanowi atrakcję dla turystów, którzy po pokonaniu 172 schodów mogą podziwiać panoramę gminy Czerwonak i nieodległego Poznania oraz lasów i wzniesień Puszczy Zielonka.

A … w poszukiwaniu wiosny, by obejrzeć utkany z białych kwiatków dywan – śnieżyc koniecznie zapraszamy do rezerwatu Śnieżycowy Jar w Starczanowie.

Zachęcamy także do poznania powiatu poznańskiego na sportowo, turystycznie i rekreacyjnie – z Przewodnikiem po powiecie poznańskim.

Polecamy także grę Memory. Jej zasady znają prawie wszyscy. Kto jednak ich jeszcze nie poznał,  podpowiadamy – to zabawa w odnajdywanie par takich samych kart.  Mamy nadzieję, iż dzieciom spodobają się przedstawione obrazki – miejsca w powiecie poznańskim, które warto poznać…teraz  jednak tylko na karcie. Zachęcamy do wydrukowania i  szukania odpowiednich par.

Jak przygotować się do rozgrywki? Karty wydrukować należy dwustronnie, wzdłuż długiej krawędzi, następnie wyciąć kwadraty. Plik do wydrukowania w domu możecie pobrać TUTAJ.

 

 

Spot promujący perły powiatu poznańskiego

Redaktor: Anna Skalska
Opublikowano: 26 kwietnia 2023