MenuMenu główne
Powiat Poznański
Mapa powiatu


<< kwi 2025 >>
pwścpsn
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Plener był pretekstem

o wyczółkowskim w akademii lubrańskiego

„Łowy na światło i cień” – taki tytuł nosi album poświęcony twórczości Leona Wyczółkowskiego w województwie poznańskim w latach 1922-36. Inspiracją do wydania tej publikacji był zorganizowany latem ubiegłego roku przez Instytut Skrzynki, I Międzynarodowy Plener Sztuki pod nazwą „Za oknami Skrzynek”, nawiązujący do początkowej impresjonistycznej twórczości malarza. Jak się okazało projekt ma ciąg dalszy, o czym mówiono podczas środowego spotkania w mieszczącej się na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, Akademii Lubrańskiego.

– To wydarzenie tylko utwierdziło mnie w przekonaniu jak potrzebną i jak dobrą była decyzja o powołaniu do życia Instytutu Skrzynki. To miejsce nie tylko stało się centrum kultury, ale też emanuje energią. Bardzo się cieszę, że jego działalność wychodzi na zewnątrz, tak jak w przykładu projektu, którego bohaterem jest Leon Wyczółkowski – mówił starosta poznański Jan Grabkowski. – Jako samorząd jesteśmy odpowiedzialni za budowanie dróg, dbanie o oświatę, zdrowie czy pomoc społeczną. Równie ważna jest też kultura, bez której trudno sobie wyobrazić nasze życie – dodał.

Wspomniany już plener nowego pokolenia artystów zainspirował Instytut Skrzynki do wywołania ducha minionych czasów, aby ponownie przyjrzeć się twórczości Leona Wyczółkowskiego z okresu gościeradzko-poznańskiego. W wydawnictwie „Łowy na światło i cień” powołano się na wiele opinii osób z kręgu malarza, jego przyjaciół i ludzi mających kontakt z tym wybitnym artystą. Wielu z nich dostrzegło, że szacunek Leona Wyczółkowskiego w jego zachowaniu oraz dziełach do przyrody, a zwłaszcza drzew i kwiatów, był wyjątkowy w historii malarstwa europejskiego.

Autorami wydawnictwa są Małgorzata i Józef Duks oraz Karolina Echaust, kierownik Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego w Instytucie Skrzynki. Koordynatorem projektu był natomiast dyrektor tej placówki, Jan Babczyszyn. – To nie koniec naszej przygody z Leonem Wyczółkowskim. Na przełomie lipca i sierpnia tego roku planujemy kolejny plener. Tym razem będzie on zatytułowany „Za oknami Skrzynek. Dusze Drzew”. Będzie trwał dwa tygodnie, a zakończy go finisaż z wystawą prac, które powstaną podczas pobytu artystów w Skrzynkach – zdradza Liliana Kubiak, zastępca dyrektora Instytutu Skrzynki.

– Czynimy również starania, aby przyszły rok, w którym przypada 90. rocznica śmierci tego bardzo cenionego artysty został Rokiem Wyczółkowskiego – dodała. Warto podkreślić, że spotkaniu w Akademii Lubrańskiego towarzyszyła wystawa prac dzieci. – Jednym z celów projektu było zaangażowanie najmłodszych w działania artystyczne. Przygotowując prace inspirowane twórczością Leona Wyczółkowskiego dzieci miały możliwość zetknąć się z pięknem dzieł mistrza – powiedziała Liliana Kubiak. Na koniec spotkania krótki recital zaprezentowała Dominik Dobrosielska.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 9 kwietnia 2025