Po 16 latach Tour de Pologne gości w Poznaniu (20.07.2023)

epoznan logo

Już za tydzień w Poznaniu zmierzą się najlepsi kolarze świata. Tour de Pologne rozpocznie się w sobotę, 29 lipca, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. “Cieszę się, że po 16 latach ponownie możemy gościć w Poznaniu ten prestiżowy wyścig” – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. “Sobotni start na MTP daje niepowtarzalną okazję, by na własne oczy zobaczyć zmagania najlepszych na świecie zawodników i kibicować Polakom. To także doskonała okazja, by promować nasze miasto nie tylko wśród miłośników kolarstwa, ale na całym świecie” – dodaje.

Jak poinformowano, jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpocznie się w Poznaniu, na placu św. Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Najlepsi kolarze świata wystartują z tego miejsca w sobotę, 29 lipca, w samo południe (start honorowy) następnie ulicą Bukowską pojadą w stronę Toru Poznań (start ostry – godz. 12.15). Później wjadą na ul. Słupską, by ulicami Koszalińską i Biskupińską dojechać do Suchego Lasu.

“Dalsza trasa pierwszego etapu prowadzić będzie ul. Meteorytową w kierunku Radojewa, a następnie przez Biedrusko, Bolechowo i Murowaną Goślinę. Drogą wojewódzką 196 zawodnicy przejadą w pobliżu Sławy Wielkopolskiej, a potem przez Rejowiec i Kiszkowo dojadą do Pobiedzisk. Stamtąd trasa pobiegnie przez Kostrzyn, Środę Wielkopolską, Zaniemyśl, Kórnik i Mosinę, by przez Puszczykowo i Łęczycę dotrzeć do Komornik, a potem do Plewisk i Skórzewa. Po przejechaniu ponad 180 kilometrów w województwie wielkopolskim, kolarze będą finiszować na torze wyścigowym Automobilklubu w Poznaniu, gdzie przejadą jedną rundę o długości 4 km. Wjazd zawodników na tor planowany jest po godzinie 16:00” – informują miejscy urzędnicy.

“Cieszę się, że Wielkopolska będzie gościć tak prestiżowe wydarzenie sportowe, jakim jest Tour de Pologne. Mam nadzieję, że rywalizacja sportowa zarówno dla kolarzy z całego świata, jak i kibiców, stanie się także okazją do bliższego poznania naszego regionu, który słynie z niesamowitej przyrody, zabytków i wydarzeń kulturalnych” – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

“Jestem bardzo szczęśliwy, że to długiej przerwie Tour de Pologne wraca do Poznania” – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. “Tym bardziej, że do Polski przyjedzie światowa czołówka, w tym kilku zwycięzców z poprzednich lat. Cieszy mnie też udział Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego, którzy są w naprawdę świetnej formie. Zapowiada się naprawdę zaciekła walka i wspaniałe sportowe widowisko, a dodatkowo wielka promocja Poznania i Wielkopolski na całym świecie!” – dodaje.

“Tour de Pologne to wielkie sportowe wydarzenie, a my będziemy jego częścią”- mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. “Znaczna część trasy będzie przebiegać przez gminy powiatu poznańskiego. “To niebywała okazja do promocji naszego regionu. Cieszę się, że mieszkańcy będą mogli osobiście zobaczyć peleton. Na organizację imprezy przekazaliśmy ponad 300 tys. zł. Jestem przekonany, że na blisko 200 kilometrowym odcinku wyścigu nie zabraknie wrażeń i emocji, a miłośnicy kolarstwa będą aktywnie kibicować zawodnikom” – dodaje.

Jak podkreślono, w poznańskim etapie wystartują m.in. poprzedni zwycięzcy Tour de Pologne: Portugalczyk Joao Almeida, który w 2021 zajął pierwsze miejsce, reprezentujący Francję Pavel Sivakow – zwycięzca 76. edycji tego wyścigu czy Belg Tim Wellens, który triumfował w 2016 roku. Będą także: Olav Kooij, Holender, który w ubiegłym roku zwyciężył w pierwszym etapie, Pascal Ackermann – pierwszy na mecie czwartego etapu w 2022 r. oraz norweski mistrz, Tobias Foss. Na starcie stanie też w sumie 18 Polaków.

Organizatorem Tour de Pologne UCI World Tour jest Lang Team Sp. z o.o., we współpracy z Miastem Poznań, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Starostwem Powiatowym oraz Automobilklubem Wielkopolska.

epoznan.pl

Opublikowano: 21 lipca 2023