MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Po Luboniu z telefonem

Na targach Tour Salon zadebiutuje aplikacja, dzięki której turyści indywidualni mogą wędrować po Lubońskim Szlaku Architektury Przemysłowej, korzystając tylko ze swojego telefonu. Jest to wspólna inicjatywa Miasta Lubonia, Ośrodka Kultury w Luboniu, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz lubońskich firm do dziś funkcjonujących w dawnych fabrykach. Luboński Szlak Architektury Przemysłowej powstał we wrześniu 2015 roku. Trasa cieszy się dużym zainteresowaniem i stała się turystycznym wyróżnikiem Lubonia.

– Turystyka przemysłowa w Polsce zyskuje na znaczeniu, o czym świadczy choćby Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, którym została uhonorowana Industriada – Święto Zabytków Techniki Województwa Śląskiego czy wpisanie kopalni rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lubońska inicjatywa doskonale wpisuje się w ten trend – podkreśla Jan Mazurczak, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

fot. Piotr Basiński

Na początku bieżącego roku dzięki współpracy z firmą QRTag, specjalizującą się w mobilnych narzędziach dla rynku turystycznego, powstała aplikacja, stanowiąca elektroniczny przewodnik po dziedzictwie industrialnym Lubonia. – Turyści, zwiedzając Luboński Szlak Architektury Przemysłowej z komórką w ręku, mogą podziwiać m.in. dawną fabrykę drożdży z początku XX wieku, której architektura nawiązuje do stylów „rycerskich”: romańskiego i gotyckiego – opowiada Piotr Basiński z PLOT, koordynator projektu.

Na trasie znalazła się też monumentalna hala magazynowa, zaprojektowana przez Hansa Poelziga, słynnego niemieckiego architekta niemieckiego doby modernizmu. Szlak obejmuje również miejsca związane z codziennym życiem Lubonia: zabytkową szkołę, dworzec i osiedla robotnicze.

Nowa aplikacja stanowi wirtualny przewodnik, który wskaże turystom drogę na szlak, a następnie poprowadzi ich do poszczególnych obiektów. Wizytówka każdego z nich zawiera opisy i fotografie. Całość została wzbogacona o archiwalne zdjęcia i pocztówki, przedstawiające lubońskie fabryki z czasów ich największej świetności. Aplikacja prezentuje również informacje na temat wycieczek z przewodnikiem, podczas których można podziwiać wnętrza obiektów znajdujących się na szlaku.

Nowa aplikacja działa na telefonach wyposażonych w system Android oraz iOS. Szczegóły TUTAJ

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 6 lutego 2018