Sport

Wielkie bieganie w Swarzędzu

Kenijczyk Mark Launen Kwalia i Karolina Górna z Kalisza wygrali trzecią edycję 10 km Szpot Swarzędz. Na starcie stanęło ponad trzy tysiące zawodniczek i zawodników.  Najlepszych biegaczy oklaskiwał Starosta Poznański, Jan Grabkowski, który wcześniej uczestniczył w rywalizacji VIP-ów.

10 km Szpot Swarzędz, to najbardziej prestiżowy bieg na tym dystansie w regionie. Rywalizację mężczyzn zdominowali zawodnicy z Kenii. Wygrał Mark Launen Kwalia, który po raz pierwszy w karierze wystartował w Swarzędzu, natomiast drugi był Moses Kipkosgei Bowen. O zwycięstwie 21-latka zadecydował finisz.

Świetna postawa Kenijczyków nie była żadną sensacją, ponieważ w dwóch poprzednich edycjach biegacze z Afryki też nie mieli sobie równych. Wśród pań triumfowała, i to z dużą przewagą, 35-letnia Karolina Górna. W sumie ze swarzędzkiego rynku wystartowało ponad trzy tysiące biegaczy. Metę na miejscowym stadionie osiągnęło 2947 osób.

Po zakończeniu biegu miała miejsce aukcja prac wykonanych m.in. przez podopiecznych Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka oraz mamę Nikoli Kubiak, dedykowana właśnie małej, 6-letniej swarzędzance, walczącej od trzech lat z nowotworem złośliwym. Cały dochód z aukcji został przeznaczony na kolejny etap jej leczenia.  Wszyscy biegacze na swoich numerach mieli też wydrukowane przesłanie biegu, czyli hasło „Biegniemy dla Nikoli”.

Wyniki 10 km Szpot Swarzędz:
mężczyźni: 1. Mark Launen Kwalia (Kenia) 30.01, 2. Moses Kipgoskei Bowen (Kenia) 30.02, 3. Bartosz Majorczyk (Grodzisk Wlkp.) 32.47, 4. Paweł Tarasiuk (Poznań) 33.10, 5. Hubert Prokop (Swarzędz) 33.34, 6. Szymon Bytniewski (Swarzędz) 33.36
kobiety: 1. Karolina Górna (Supermaraton Kalisz) 36.23, 2. Patrycja Talar (Pobiedziska) 38.31, 3. Dorota Przybysz (Grodzisk Wlkp.) 40.0

Opublikowano: 12 maja 2014