MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Podzielono unijne wsparcie

podpisanie porozumienia ZIT

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego a Stowarzyszeniem Metropolia Poznań.

W ramach porozumienia samorządy otrzymają unijne wsparcie w wysokości 118 603 175,96 euro. – Te pieniądze na razie są tylko deklarowane, bo fizycznie ich jeszcze nie ma. Co nie zmienia faktu, że to projekt kluczowy dla rozwoju regionu – mówił obecny na konferencji prasowej wicestarosta poznański Tomasz Łubiński. – To co na razie udało się zrobić, to podzielić te pieniądze na różnego rodzaju zadania. I to za zgodą wszystkich członków Metropolii. A to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu każda jednostka samorządu ma przypisaną konkretną kwotę na poszczególne zadania – dodał.

Na co zostaną przekazane środki? – Wyznaczyliśmy kilka kluczowych obszarów. Wśród nich jest m.in. poprawa funkcjonowania administracji poprzez usprawnienie systemów elektronicznych czy też kwestia adaptacji do zmian klimatu, ze szczególnym naciskiem na oszczędzanie wody. Najwięcej środków zostało zabezpieczonych na rozwój transportu miejskiego i mobilności miejskiej. W tym przypadku mówimy choćby o potrzebie uzupełnienia węzłów przesiadkowych. Część funduszy trafi też na edukację, usługi zdrowotne czy integrację społeczną – informował marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

– Nowe rozdanie unijnych środków zakłada jeszcze większą integrację. Ona dotyczy choćby różnych rodzajów środków transportu – podkreślał prezydent Poznania i prezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań Jacek Jaśkowiak. – To ważna chwila, ponieważ wiele godzin spędziliśmy szukając porozumienia, by odpowiednio podzielić te środki. I to porozumienie, satysfakcjonujące wszystkich, wypracowaliśmy – podkreślał wójt gminy Tarnowo Podgórne, Tadeusz Czajka, który jest także wiceprezesem Stowarzyszenia. W uroczystości, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyli parlamentarzyści oraz samorządowcy.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 września 2023