Pojadą do Białego Dunajca

konkurs „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości”

W tym roku dziewięć trzyosobowych drużyn ze szkół prowadzonych przez powiat poznański rywalizowało na etapie powiatowym konkursu „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości”, który odbył się 10 października. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „160 rocznica powstania styczniowego”. Tym razem najlepsi okazali się uczniowie ze swarzędzkiej „Dwójki”.

W konkursie wzięły udział drużyny z: Liceum w Puszczykowie, Zespołu Szkół w Bolechowie, II Liceum Ogólnokształcącego w Swarzędzu, Zespołu Szkół w Kórniku, trzy z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu oraz dwie z Zespołu Szkół w Mosinie. Rywalizacja między zespołami była bardzo wyrównana. Ostatecznie eliminacje wygrali uczniowie reprezentujący II LO w Swarzędzu: Nina Drozdowicz, Helena Perek oraz Adam Kaczorowski, pod opieką Piotra Piwczyka, nauczyciela historii i WOS-u. Ta właśnie ta drużyna reprezentować będzie powiat poznański na finale, który zaplanowano 10 listopada w Białym Dunajcu, w powiecie tatrzańskim. Pozostałe dwa miejsca na podium zajęły zespoły z ZS nr 1 w Swarzędzu.

Warto dodać, że uczniowie z powiatu poznańskiego biorą udział w konkursie pod nazwą „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości” już po raz dziesiąty. Zwycięska drużyna rywalizować będzie z uczniami z powiatów tatrzańskiego, kartuskiego, łowickiego, świdnickiego, nowotarskiego, hrubieszowskiego, rawickiego, wadowickiego, międzychodzkiego, a także Sopotu. Zapowiada się rywalizacja pełna emocji. Konkurs odbywa się w ramach partnerstwa powiatu poznańskiego z powiatem tatrzańskim.

Autor: Katarzyna Kazmucha

Opublikowano: 10 października 2023