MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lut 2021 >>
ponwtśrczwptsobnie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
1 2 3 4 5 6 7

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Sport

Polak wygrał Bieg Lwa

Kolejny rok z rzędu Bieg Lwa w Tarnowie Podgórnym odbył się w upale. Tym razem szybkie bieganie dodatkowo utrudniał wiatr. W tych warunkach – po raz pierwszy w historii imprezy – zwycięzcą półmaratonu został Polak Marcin Chabowski, zostawiając za plecami m.in. dwóch kenijskich biegaczy.

Udział w imprezie Marcina Chabowskiego zapowiadał bardzo dobry wynik. 29-latek z Wejherowa to wielokrotny mistrz Polski, członek kadry narodowej, posiadający piąty wynik w półmaratonie w kraju. Po czterech latach dominacji zawodników z Kenii, wreszcie była szansa na zwycięstwo Polaka. Marcin od początku biegł razem z dwoma Kenijczkami. Edwin Cheruiyot Melly i Boniface Wambua Nduva – bo o nich mowa – nie byli jednak w stanie utrzymać mocnego tempa Marcina!

– Boniface biegł ze mną do 12 km, potem udało mi się urwać. Wystarczyło trzymać równe tempo, aczkolwiek przyznam, że od 16 km już odliczałem minuty i kilometry do mety. Celem minimum było zwycięstwo i to się udało osiągnąć, więc jestem zadowolony – dodaje. Marcin uzyskał świetny wynik – 1:04:55. Ostatecznie na mecie jako drugi zameldował się Edwin Cheruiyot Melly z wynikiem 1:05:53, a trzecie miejsce zajął Boniface Wambua Nduva – 1:06:17.

W rywalizacji kobiet od początku na prowadzeniu była Kenijka Christine Moraa Oigo, która zwyciężyła z czasem 1:17:17. Na drugim miejscu linię mety minęła pierwsza z Polek, Agnieszka Gortel-Maciuk z rezultatem 1:19:28. Trzecią lokatę zajęła druga ze startujących Kenijek, Agnes Chebet – 1:22:02.

Warto wspomnieć, że medal Biegu Lwa 2016, jaki na mecie otrzymywali zawodnicy został zaprojektowany przez wybitnego malarza i rzeźbiarza Antoniego Walerycha. Z kolei krążek Biegu Lwiątek, zawodów dla dzieci i młodzieży, powstał na podstawie rysunku przygotowanego przez jedną z uczestniczek zawodów, 9-letniej Kamili. W ramach imprezy zorganizowane były również Sztafety Pokoleń 3×400 metrów oraz Sztafeta Szkolna – 6×3,5 km. Dodatkową konkurencją był Maraton Outdoor Cycling. Na tym nie koniec. Wszyscy, którzy nie biegali, mogli spędzić czas na EXPO Biegu Lwa, gdzie swoje strefy aktywności przygotowało ponad 40 firm z gminy Tarnowo Podgórne.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Bieg Lwa. Wydarzenie jest współfinansowane przez Urząd Gminy Tarnowo Podgórne oraz wspierane przez Powiat Poznański.  Wyniki imprezy znajdują się na stronie: http://sts-timing.pl/event/bieg-lwa/. Szczegółowe informacje o Biegu Lwa można znaleźć na stronie www.bieglwa.pl.

18 czerwca w Lusowie odbył się także Triathlon Lwa. O imprezie można przeczytać tutaj.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 maja 2016