Policjanci z Poznania mają już koniowóz (23.05.2023)

logo głos wielkopolski

W stajni w Żydowie poznańscy policjanci zapoznali się z odnowionym i zmodernizowanym samochodem DAF do przewozu koni, który po czteromiesięcznej nieobecności wraca do linii. Koszty naprawy i unowocześnienia pojazdu w wysokości blisko 200 tys. złotych zostały w całości sfinansowane z budżetu Starostwa Poznańskiego. Pojazd ma m.in. odnowiony przedział dla przewozu koni, przedział socjalny dla policjantów, odmalowane nadwozie i nowe naklejki.

W prezentacji samochodu wzięli udział komendant miejski policji w Poznaniu insp. Robert Kasprzyk wraz ze swoim zastępcą podinsp. Leszkiem Steinitz oraz starosta poznański p. Jan Grabkowski. – Samochód może transportować jednocześnie sześć koni oraz jest wyposażony do przewozu sześciu osób. Zapewnia on policjantom pewny transport i komfortową podróż koni – informuje poznańska policja.

– Świetnie sprawdza się w przypadku wyjazdu na zabezpieczenie imprezy masowej, gdzie jednym pojazdem może podróżować bezpiecznie większa ilość osób. Auto jest dostosowane nie tylko do potrzeb zwierząt, które mają w trakcie transportu komfortowe warunki, ale również wyposażony w zaplecze akcesoriów oraz zaplecze socjalne, które jest bardzo przydatne przy pełnieniu wielogodzinnych służb w trakcie zabezpieczeń.

Policja przypomina, że Poznańskie Ogniwo Konne w Wydziale Sztabowym Policji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu istnieje od 23 lat. Zespół konny tworzy 9 jeźdźców, jeden kandydat na jeźdźca oraz 14 wierzchowców (przy czym jeden koń jest na zwolnieniu lekarskim). Jeźdźcy każdego dnia doskonalą swoje umiejętności, dzięki czemu uznawani są za jedną z najlepszych jednostek konnych w kraju.

– Swoją służbę pełnią przez cały rok. Ponadto raz w tygodniu odbywa się intensywny trening całodniowy. Szkolenia są przede wszystkim próbą umiejętności przed prawdziwym „sprawdzianem” czyli atestacją koni, która odbywa się raz w roku. Ostatnia miała miejsce 25 i 26 kwietnia br. – wyjaśnia KMP w Poznaniu. – Atestacja to nic innego, jak sprawdzian posłuszeństwa koni i umiejętności jeździeckich policjantów. Egzamin sprawdza konie oraz jeźdźców w zakresie I i II stopnia atestu. Stopień II oznacza gotowość do służby w miejscach mocno zatłoczonych, takich jak np. imprezy sportowe, festyny, demonstracje czy koncerty.

Jeźdźcy ogniwa biorą udział w różnego rodzaju zabezpieczeniach imprez masowych, sportowych, kulturowych, czy zgromadzeniach, są w stanie zobaczyć więcej z wysokości niż pieszy patrol i mogą szybciej reagować i pomagać ludziom w potrzebie. – Policjanci na koniach z powodzeniem patrolują również tereny zielone, ciężko dostępne dla radiowozów – informuje policja. – W Poznaniu najczęściej można ich spotkać na Cytadeli, Malcie, w parkach miejskich, nad Wartą i w okolicach podmiejskich jezior.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 23 maja 2023