MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



W mediach o nas

Pomnik Władysława Zamoyskiego odsłonięty (03.10.2024)

logo codzienny poznań

W Kórniku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Władysława hrabiego Zamoyskiego, upamiętniająca setną rocznicę jego śmierci. Wydarzenie przyciągnęło mieszkańców oraz postaci życia publicznego, w tym Jana Grabkowskiego, starostę powiatu poznańskiego. Jan Grabkowski podkreślił ogromny wkład Zamoyskiego w rozwój zarówno Wielkopolski, jak i Podhala.

„Hrabia Zamoyski był zaangażowany w obronę polskich interesów, a także dążył do wzmocnienia gospodarczego i kulturalnego Wielkopolski oraz Podhala. Dzięki temu na zawsze połączył ze sobą te dwa regiony. Był wielkim patriotą, społecznikiem i wizjonerem, który poświęcił całe życie krajowi oraz społeczeństwu. Może stanowić wzór samorządowca. Stawiał dobro wspólnoty ponad własne, dbał o rozwój lokalny, kierując się rozwagą i odpowiedzialnością. Dał nam też cenną lekcję: by służyć innym, trzeba mieć nie tylko określoną wizję, ale i serce pełne pasji” – mówił starosta

Pomysł na postawienie pomnika narodził się w Kórnickim Stowarzyszeniu Ogończyk oraz wśród mieszkańców ulicy Władysława Zamoyskiego. Dzięki ich inicjatywie powstał społeczny komitet, który zyskał wsparcie lokalnych władz i Fundacji Zakłady Kórnickie. Monument wzorowany jest na projekcie Michała Gąsienicy-Szostaka, twórcy podobnego pomnika w Zakopanem. Kórnicki posąg stanął przy skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i Poprzecznej, na skwerze noszącym imię hrabiego Zamoyskiego. Finansowanie przedsięwzięcia pochodziło głównie ze składek mieszkańców, a także instytucji związanych z lokalnym dziedzictwem. Wsparcia udzielił także powiat poznański, który przekazał 10 tysięcy złotych, oraz powiat tatrzański i lokalny samorząd.

Przemysław Pacholski, burmistrz Kórnika, zaznaczył, że odsłonięcie pomnika jest ważnym wydarzeniem dla miasta. „Działania hrabiego na zawsze przecież zmieniły oblicze naszego miasta i regionu. To on nam pokazał, jak ważna troska o wspólne dobro, a jego spuścizna może być inspiracją” – dodał burmistrz.

Władysław Zamoyski był jedną z kluczowych postaci w historii Polski i Wielkopolski. Jako patriota, filantrop i obrońca polskości w trudnych czasach zaborów, angażował się zarówno w rozwój Wielkopolski, jak i Podhala. Po wygnaniu z Kórnika przez władze pruskie, związał się z Podhalem, gdzie dzięki jego staraniom, m.in. Morskie Oko zostało przyłączone do Polski, a jego majątek przekazany narodowi polskiemu, umożliwił powstanie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Rok 2024 jest ogłoszonym przez Senat RP Rokiem Władysława Zamoyskiego.

codziennypoznan.pl

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 4 października 2024