Pomoc jest już w drodze do potrzebujących (18.04.2023)

Kilkanaście ton darów niebawem dotrze do najbardziej potrzebujących pomocy. Tym razem to m.in. mąka, cukier, ryż, olej i środki higieniczne. Dary od powiatu poznańskiego tafią do społeczności Rejonu Obolońskiego Państwowej Administracji Miasta Kijów. Do tej pory, w ramach dotychczasowej pomocy udzielanej naszym wschodnim sąsiadom, samorząd przekazał m.in. samochody, karetki, agregaty prądotwórcze i 46 ton środków spożywczych i higienicznych.

– Tylko w samym Kijowie jest ponad 400 tys. wewnętrznych uchodźców, którzy uciekli z terenów objętych działaniami wojennymi. To rodziny bez dachu nad głową, pracy, środków do życia. Pomoc, którą otrzymujemy z powiatu poznańskiego, trafi przede wszystkim do tych osób, by zaspokoić ich podstawowe potrzeby – mówi Myroslava Smirnova, deputowana Rady Miejskiej Kijowa, która wraz z Oleksandrem Horinem zastępcą szefa Obolońskiej Rejonowej Administracji Państwowej i Rusłanem Hnatiukiem szefem Fundacji Charytatywnej,,Esfir”, przyjechała po dary osobiście.

Tym razem pomoc humanitarna to ponad 12 ton żywności oraz ponad dwie tony artykułów chemicznych, takich jak mydło, proszek do prania czy pasta do zębów. Wartość udzielonego wsparcia wyniosi 150 tys. złotych. – Dopóki stać nas na udzielanie takiej pomocy, będziemy to systematycznie robić. Sytuacja w Ukrainie nadal jest bardzo ciężka, tysiące ludzi pozbawionych jest dotychczasowego sposobu życia. Dlatego staramy się ich wspierać w tych ciężkich chwilach. By czuli, że nie są sami – mówi starosta poznański Jan Grabkowski. Od 2022 roku powiat poznański przeznaczył blisko dwa miliony złotych na pomoc dla Ukrainy.

TVP 3 Poznań

Opublikowano: 18 kwietnia 2023