Pomoc w drodze do potrzebujących (20.07.2023)

Wyruszył transport pomocy humanitarnej. Tym razem wsparcie z Poznania trafi m.in. do ostrzelanego w marcu liceum.  Powiat poznański przygotował kolejny transport pomocy dla Ukrainy. Dary, które wyruszyły dziś z Poznania, dotrą do rejonu obuchowskiego w Ukrainie. – Samorządowcy z partnerskiego rejonu poprosili tym razem o wsparcie przy odbudowie i doposażeniu szkoły, która w marcu została ostrzelana przez rosyjskie drony – mówi starosta poznański Jan Grabkowski.

Wsparcie trafi między innymi do Liceum Zawodowego w Rżyszczowie (obwód obuchowski), które w marcu zostało ostrzelane przez rosyjskie drony. Dziś społeczność rejonu obuchowskiego stara się obudować i doposażyć placówkę. Część darów przekazana zostanie do „Patriotycznego miasteczka” – domu dla wewnętrznych przesiedleńców.

– Do naszego rejonu trafia bardzo dużo osób wewnętrznie przesiedlonych. Liczymy, że jest ich około 58 tys. Wsparcie, które dzisiaj otrzymujemy, zostanie skierowana między innymi do tych osób. Dziękujemy serdecznie za prawdziwą, przyjacielską pomoc – mówi zastępca głowy Państwowej Administracji Wojskowej Rejonu Obuchowskiego Jarosław Swaryczewski. Do rejonu obuchowskiego pojedzie 2,5 tony artykułów użytkowych, sprzętów AGD i odzieży. Wartość przekazywanej pomocy z powiatu poznańskiego wyniesie ponad 78 tys. zł.

– To już piąta wizyta strony ukraińskiej w naszym regionie. Wcześniej oprócz środków chemicznych i spożywczych, przekazaliśmy m.in. 29 agregatów prądotwórczych z osprzętem, używany samochód terenowy, wóz pożarniczy z wyposażeniem ratowniczo-gaśniczym oraz dwie karetki – wylicza starosta poznański. Łącznie od wybuchu wojny powiat poznański przekazał około 46 ton produktów niezbędnych Ukraińcom.

Wartość udzielonej pomocy z budżetu powiatu poznańskiego w ramach transportów humanitarnych wyniosła blisko 1 mln złotych. Z kolei w ramach ogólnego wsparcia w zakresie organizacji m.in. miejsc noclegowych czy kursów języka polskiego wsparcie szacuje się na ponad 3 mln złotych.

TVP3 Poznań

Opublikowano: 21 lipca 2023