Ponad trzydziestka dzieci czeka na dom (30.05.2024)

logo radio poznań

W związku z trwającym Tygodniem Rodzicielstwa Zastępczego powiat poznański apelują do mieszkańców o zgłaszanie się do uczestniczenia w programie pieczy zastępczej. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu Anna Czerniak przyznaje, że to bardzo odpowiedzialna, ale wdzięczna praca. Jest to opieka tymczasowa nad dzieckiem. Opieka w sytuacji, w której rodzice biologiczni nie są w stanie sprawować tej opieki. Ten czas w rodzinie zastępczej jest poświęcony na to, żeby rodzina naturalna podjęła takie działania, żeby dzieci mogły do nich wrócić. Stąd ogrom pracy dla rodziców zastępczych, żeby dbać o kontakty z rodzicami biologicznymi.

Osoby, które zdecydują się na status rodziny zastępczej oraz przejdą przez proces rekrutacji, otrzymają wsparcie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Kiedy przyjmujemy dziecko pod opiekę, rodzina uzyskuje pomoc finansową, żeby zakupić pierwsze, podstawowe meble, ubrania. Jeżeli ktoś jest rodziną zawodową to oczywiście otrzymuje od nas wynagrodzenie, ponieważ wtedy zawieramy umowę o pracę. Może też skorzystać z innych świadczeń takie jak osoba do pomocy. O status rodziny zastępczej mogą się starać osoby niekarane, w dobrym stanie zdrowia, ze stałym źródłem utrzymania. Na docelową rodzinę zastępczą w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie czeka 31 dzieci.

Radio Poznań

Opublikowano: 4 czerwca 2024