MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Powiat nagrodził sportowców

nagrody sportowe powiatu poznańskiego

Kajakarze oraz kolarze byli głównymi bohaterami gali wręczania nagród sportowych powiatu poznańskiego za rok 2022, która odbyła się podczas sesji Rady Powiatu w Poznaniu. – To już tradycja, że nagradzamy najlepszych – mówił starosta poznański Jan Grabkowski.

Tak jak w poprzednich latach nagrody wręczono w czterech kategoriach wiekowych. Doceniono również trenerów oraz drużyny. Nie zabrakło także wyróżnień. – W sumie uhonorowaliśmy 48 osób, co tylko pokazuje, że miniony rok był bardzo udany dla sportowców z powiatu poznańskiego. Sukcesów, i to tych znaczących, nie brakowało w wielu dyscyplinach. My zresztą stawiamy na sport i doceniamy ludzi, którzy stawiają sobie ambitne cele i później konsekwentnie je realizują. Bardzo nam też miło, że ci, których nagradzamy godnie reprezentują nasz kraj i powiat na największych imprezach, z igrzyskami olimpijskimi włącznie – zapewniał starosta poznański.

Ubiegły rok był szczególnie udany dla kajakarzy, co potwierdziło się podczas uroczystości wręczania nagród. Te najważniejsze otrzymali bowiem Marceli Krawiec wśród juniorów młodszych, Eryk Wilga w gronie juniorów starszych oraz Piotr Kujawa w kategorii młodzieżowców. Za sukcesami tych dwóch pierwszych stoi Dariusz Bresiński, który otrzymał pierwszą nagrodę wśród trenerów. – Bardzo się cieszymy, że nasza praca została doceniona. Miniony rok, tak jak i zresztą te wcześniejsze był dla nas bardzo udany, o czym mogą świadczyć wyniki moich podopiecznych – stwierdził szkoleniowiec sekcji kajakowej poznańskiej Warty, który mocno wierzy w swoich kanadyjkarzy.

– Jeśli będą się rozwijali tak jak dotychczas, to za jakiś czas na pewno będą reprezentować nasz kraj na największych imprezach światowych. Eryk w tym roku zdaje maturę, ale w przyszłym powinien już mocno zaistnieć w gronie seniorów. Marceli natomiast już teraz może sporo namieszać w swojej kategorii wiekowej, czyli w gronie juniorów – uważa Dariusz Bresiński. Kanadyjkarze z powiatu poznańskiego w ubiegłym roku zdobyli kilka medali, i to nawet na mistrzostwach świata. – Eryk specjalizuje się w maratonach, Marceli najlepiej czuje się w osadach. Trenujemy dziesięć razy w tygodniu, w zależności od pory roku, na rzece Warcie oraz na Malcie – dodaje trener.

W gronie laureatów pierwszych nagród, oprócz kajakarzy, znalazła się również młodziczka Michalina Oleszak, która była bohaterką m.in. torowych mistrzostw Polski szkółek kolarskich. – To kolejna nasza wychowanka, na którą bardzo liczymy – mówi trener Robert Taciak z UKS Jedynki Kórnik, która od wielu już lat jest prawdziwą kuźnią kolarskich talentów. W gronie laureatów znalazły się także drużyny. Nagrody w tym przypadku otrzymały młode piłkarki ręczne Bukowsko-Dopiewskiego KPR, specjalizująca się w plażowej odmianie tej dyscypliny sportu Zofia Bartkowiak oraz hokeistki na trawie UKS SP5 Swarka Swarzędz.

W tym ostatnim przypadku nagrodzono Julię Rymer, Jagodę Arciszewską oraz Dagmarę Czerniak, będące częścią reprezentacji Polski, która zdobyła w Bazylei srebrny medal mistrzostw Europy do lat 16. – Konsekwentnie stawiamy na szkolenie. W klubie mamy cały przekrój kategorii wiekowych – zapewnia prezes Robert Rymer. I to przynosi efekty, bo młodzieżowe drużyny Swarka nie mają sobie równych w kraju i każdego roku zdobywają cały worek medali mistrzostw Polski. Podczas tegorocznej gali wręczania nagród sportowych powiatu poznańskiego przyznano również wyróżnienia. Trafiły one do reprezentantów sekcji paralekkoatletycznej z Owińsk.

MŁODZIK

1. Michalina Oleszak (kolarstwo)
Wychowanka UKS Jedynki Kórnik to czterokrotna złota medalistka mistrzostw Polski szkółek kolarskich na torze, które odbyły się w Pruszkowie. O jej uniwersalności najlepiej świadczy fakt, że wygrywała w takich konkurencjach jak wyścig punktowy na 5 km, wyścig eliminacyjny, scratch oraz wyścig na 250 m ze startu wspólnego.

Michalina Oleszak

2. Lena Paprzycka (zapasy, sumo)
Mieszkanka gminy Czerwonak w ubiegłym roku została w Kielcach mistrzynią Polski w zapasach w kategorii do 36 kg, a na mistrzostwach Europy w Zagrzebiu była piąta. Zajęła też pierwszą lokatę w międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików w sumo.

3. Mateusz Błaszak (kolarstwo)
Zawodnik UKS Jedynki Kórnik został mistrzem Polski szkółek kolarskich na torze w wyścigu punktowym.

JUNIOR MŁODSZY

1. Marceli Krawiec (kajakarstwo)
Kanadyjkarz ze Swarzędza znakomicie spisał się na mistrzostwach świata juniorów i U23 w Szeged, gdzie w osadzie C4 zdobył brązowy medal w sprincie kajakowym na 500 m. Na tym samym dystansie wygrał również mistrzostwa Polski w jedynce. Wraz z osadą zapewnił sobie także triumf w Turnieju Nadziei Olimpijskich, który odbył się w Bratysławie.

marceli krawiec

2. Wiktor Szala (paralekkoatletyka)
Zawodnik sekcji przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach to m.in. czterokrotny mistrz Polski w biegach w paralekkoatletyce, które odbyły się w Kozienicach. Wygrał też bieg na 100 m podczas Europejskich Igrzysk Młodzieży Niepełnosprawnej w Brnie.

3. Julian Gabrusewicz (kolarstwo)
Reprezentant UKS Jedynki Kórnik wygrał wyścig indywidualny na 500 m torowych mistrzostw Polski elity i juniorów młodszych w konkurencjach nieolimpijskich w Pruszkowie.

JUNIOR STARSZY

1. Eryk Wilga (kajakarstwo)
Mieszkający w gminie Czerwonak kanadyjkarz jest specjalistą w kajakarstwie długodystansowym. W ubiegłym roku został mistrzem świata juniorów jedynek na dystansie 5 km, które odbyły się w węgierskim Szeged. Doskonale radzi sobie również w maratonach kajakowych. Na mistrzostwach Europy w duńskim Silkeborgu wygrał, a na mistrzostwach świata juniorów w portugalskim Ponte de Lima był drugi.

Eryk Wilga

2. Marta Burzyńska (taekwondo olimpijskie)
Mieszkanka gminy Rokietnica w ubiegłym roku została srebrną oraz brązową medalistką klubowych mistrzostw Europy. Jest mistrzynią Polski juniorek indywidualnie.

3. Mateusz Przymusiński (kolarstwo)
Kolarz UKS Jedynki Kórnik zdobył m.in. srebrny medal mistrzostwa Europy juniorów w sprincie drużynowym, które odbyły się w portugalskiej Anadii. Jest też młodzieżowym mistrzem Polski w kolarstwie torowym w keirinie, a tytuł ten wywalczył na welodromie w Pruszkowie.

MŁODZIEŻOWIEC

1. Piotr Kujawa (kajakarstwo)
Kajakarz mieszkający w gminie Swarzędz w ubiegłym roku w osadzie C4 został brązowym medalistą mistrzostw świata juniorów w Szeged w rywalizacji na 500 m, a w osadzie C2 na 1000 m sięgnął po srebrny medal podczas mistrzostw Europy juniorów w Belgradzie. Dwukrotnie stawał też na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski juniorów w dwójce oraz czwórce.

piotr kujawa

2. Joanna Błaszczak (kolarstwo)
Zawodniczka UKS Jedynki Kórnik wywalczyła srebrny medal torowych młodzieżowych mistrzostw Europy w portugalskiej Anadii w sprincie drużynowym. Może się też pochwalić srebrnym i brązowym krążkiem wywalczonym podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w konkurencjach nieolimpijskich.

3. Kinga Pietrzak (snooker, bilard)
Zawodniczka Akademii Bilardowej Rokietnica to srebrna medalistka mistrzostw Europy w snookerze par w albańskim Shengjin oraz bilardowa brązowa medalistka mistrzostw Polski w odmianie 10 bil.

DRUŻYNA MŁODZIK

Bukowsko-Dopiewski KPR – srebrne medalistki halowych mistrzostw Polski młodziczek. Zespół grał w składzie: Oliwia Alejska, Zofia Wojtkowiak, Maja Wechman, Zofia Śniecińska, Aleksandra Tonder, Lena Mikołajczak, Michalina Urbaniak, Gabriela Szurkowska, Małgorzata Kelar, Magdalena Paczkowska, Patrycja Sammler, Magdalena Jankowska, Hanna Lipska, Amelia Wiśniewska Oliwia Mateńko, Zofia Lechna oraz Amelia Różycka.

młodziczki bukowsko-dopiewski kpr

DRUŻYNA JUNIOR MŁODSZY

Reprezentantki UKS SP5 Swarek Swarzędz – Julia Rymer, Jagoda Arciszewska oraz Dagmara Czerniak – były częścią reprezentacji Polski, która w Bazylei zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy. Ze swoją klubową drużyną wywalczyły również złote medale mistrzostw Polski w hokeju na trawie juniorek zarówno na otwartych boiskach jak i w odmianie halowej.

zawodniczki swarka swarzędz

DRUŻYNA JUNIOR STARSZY

Mieszkająca w Otuszu Zofia Bartkowiak wraz z reprezentacją Polski została brązową medalistką mistrzostw świata juniorek w plażowej odmianie piłki ręcznej. Jest również mistrzynią Polski w tej samej konkurencji.

Zofia Bartkowiak

TRENER

1. Dariusz Bresiński (kajakarstwo)
Mieszkaniec Lubonia to szkoleniowiec m.in. nagrodzonych kanadyjkarzy – medalistów mistrzostw świata i Europy, Marcelego Krawca i Eryka Wilgi.

trener bresiński

2. Karolina Peda (piłka ręczna)
Trenerka Zofii Bartkowiak.

3. Robert Taciak (kolarstwo)
To on, od wielu już lat stoi za sukcesami kolarzy z Kórnika.

WYRÓŻNIENIA

Reprezentanci sekcji paralekkoatletycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach: Wiktor Szala, Damian Sobański, Kacper Śliwiński, Anna Sikora, Wiktor Jabłoński, Joanna Łucka, Marlena Stankiewicz, Łukasz Grabowski, Dominik Iwański, Mateusz Orzeł, Szymon Kipar i Marcin Krygowski, którzy okazali się bezkonkurencyjni w drużynowej klasyfikacji medalowej juniorów niepełnosprawnych podczas mistrzostw Polski w Kozienicach.

zawodnicy z owińsk

 

W innych mediach również o wydarzeniu:

Głos Wielkopolski

codziennypoznań.pl

Radio Poznań

TVP 3 Poznań – Teleskop (od min. 15:18)

TVP 3 Poznań – Wiadomości sportowe (od min. 4:34)

Powiatowa Prasowa17.

Telewizyjna Powiatowa17. (od min. 5:32)

Telewizja STK

Zdjęcia z gali wręczenia nagród: Anna Skalska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 maja 2023