Powiat dopłaci do wymiany starych pieców (03.02.2021)

portal samorządowy

1,5 mln zł przeznaczy w tym roku na dopłaty do wymiany starych pieców powiat poznański. Mieszkańcy będą mogli składać wnioski o dotacje od poniedziałku. Rzecznik prasowy starosty poznańskiego Katarzyna Wozińska-Gracz poinformowała, że w tym roku na wymianę starych pieców węglowych zabezpieczono 1,5 mln zł. “W ciągu trzech lat udzielono 319 dotacji na kwotę ponad 2,2 mln zł” – podkreśliła.

Dodała, że od poniedziałku mieszkańcy będą mogli składać wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców węglowych. “Dofinansowanie obejmuje modernizację lub likwidację ogrzewania opartego na paliwie stałym” – wyjaśniła. Dofinansowanie można otrzymać na inwestycje takie jak: podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, instalację ogrzewania za pomocą nowego kotła zasilanego paliwem gazowym lub olejem opałowym, instalację ogrzewania elektrycznego lub zamontowanie pompy ciepła.

W przypadku braku możliwości technicznych na zmianę kotłów węglowych na paliwo gazowe bądź podłączenia budynków do sieci ciepłowniczej możliwe jest otrzymanie dotacji na ogrzewanie za pomocą nowoczesnego, zasilanego automatycznie kotła na paliwo stałe, który nie jest wyposażony w ruszt awaryjny i spełnia określone unijne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń. Zgodnie z przyjętymi zasadami wysokość dotacji nie może przekroczyć 80 proc. zgłoszonych we wniosku kosztów kwalifikowanych. Na jeden lokal przysługiwać będzie 7 tys. zł, natomiast wspólnota mieszkaniowa może liczyć na 14 tys. zł.

O wsparcie mogą wystąpić właściciele lub współwłaściciele lokali znajdujących się na terenie powiatu poznańskiego. Podania będzie przyjmować kancelaria Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Wnioskodawcy będą musieli złożyć w starostwie dokumenty potwierdzające wymianę ogrzewania i rozliczenie dotacji do 31 października.

Portal Samorządowy

Opublikowano: 4 lutego 2021