MenuMenu główne
Powiat Poznański



W mediach o nas

Powiat gotowy do masowych szczepień (06.04.2021)

logo głos wielkopolski

W związku ze spodziewanymi zwiększonymi dostawami szczepionki przeciwko COVID-19 rząd zaproponował utworzenie nowych „samorządowych” punktów szczepień masowych (PSM). Odpowiedź powiatu poznańskiego była błyskawiczna – zgłoszono 23 PSM.

Biorąc pod uwagę fakt, że jest to największy pod względem powierzchni powiat w województwie wielkopolskim i o najwyższej liczbie ludności w Polsce utworzenie 23 PSM wydaje się zasadne. Utworzenie kilku punktów oznaczałoby, że część mieszkańców musiałaby pokonać 100 km, by dotrzeć na szczepienie.

– Zależy nam na tym, by punkty powstawały jak najbliższej mieszkańców. W każdym z tych punktów możemy dziennie szczepić tysiąc mieszkańców – podkreśla Piotr Wiśniewski, dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań, które jest gotowe sfinansować utworzenie i funkcjonowanie PSM. – Nie oczekujemy żadnych pieniędzy na tworzenie tych punktów, mamy jednego operatora – Szpital Podolany, a usługę przetestowaliśmy. Potrzebujemy jedynie nielimitowanej liczby szczepionek przeciw COVID-19. – Jesteśmy gotowi zaszczepić mieszkańców w jak najkrótszym terminie – deklaruje Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Metropolię Poznań tworzy 17 gmin powiatu poznańskiego, Poznań, powiat poznański, Oborniki, Śrem, Szamotuły i Skoki. W związku z tym, że nie wszędzie zgłosiły się podmioty do prowadzenia punktów szczepień, stowarzyszenie zorganizowało dodatkowe punkty szczepień. Powstały one w Jerzykowie przy ul. Spokojnej (gmina Pobiedziska), Komornikach przy Stawnej, Niepruszewie przy Kwiatowej (gmina Buk), Tarnowie Podgórnym (Termy Tarnowskie), Skokach przy Poznańskiej (gmina Skoki). Funkcjonują one na kształt PSM, ponieważ zlokalizowano je w szkołach, halach sportowych czy termach co pozwala na uruchomienie 5-6 stanowisk do szczepień.

– Łącznie proponujemy utworzenie 23 punktów szczepień masowych. Nie mamy problemów z ich zorganizowaniem, wyposażeniem technicznym, zapewnieniem rygorów sanitarnych oraz kadry – twierdzi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. – Mają być czynne przez siedem dni w tygodniu. Jesteśmy w stanie je uruchomić w ciągu 24 godzin. Wszystkie PSM, z wyjątkiem tych na terenie gminy Mosina (ma swoją kadrę do przeprowadzenia szczepień), ma obsługiwać poznański Szpital Podolany.

– Gwarantujemy utworzenie kolejnych 50-60 zespołów, każdy składający się z medyka i personelu obsługującego szczepienia – mówi Szymon Jankowski, prezes Szpitala Podolany. – Prowadzimy już punkty szczepień, koncentrujemy się na gminach, należących do Metropolii Poznań.

Dyrektor Wiśniewski twierdzi, że pięć już funkcjonujących na terenie aglomeracji poznańskiej punktów jest przygotowanych do masowych szczepień. – Na przykład w czwartek w Buku będziemy szczepić 700 osób. Punkty w Tarnowie Podgórnym oraz Pobiedziskach wypracowały wzorcową procedurę, którą możemy wdrożyć w nowych miejscach – zaznacza Wiśniewski. I dodaje, że poza punktami szczepień masowych w gminach powiatu poznańskiego zaproponowano, by powstały one także w Szamotułach, Obornikach i Śremie.

– Dziennie w każdym z punktów jesteśmy gotowi szczepić powyżej tysiąca osób – zapewnia Wiśniewski. – Jeśli dostaniemy szczepionki, to w ciągu tygodnia możemy zaszczepić prawie 95 tysięcy osób – mówi wicestarosta Łubiński. – Szacujemy, że szczepienia zakończyłyby się w ciągu czterech tygodni.

Wielkopolskie samorządy zaproponowały wojewodzie wielkopolskiemu utworzenie 105 PSM. Takie punkty miałyby m.in. powstać na Stadionie Miejskim w Poznaniu, w Domu Kultury w Stęszewie, Swarzędzkim Centrum Sportu i Rekreacji, Arenie Ostrów, Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach, I LO w Wągrowcu. Wykaz proponowanych punktów został przekazany celem zaopiniowania do NFZ, sanepidu i policji.

Głos Wielkopolski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 kwietnia 2021