Powiat ma budżet na 2024

sesja budżetowa

Powiat poznański ma budżet na 2024 rok, w którym rozpocznie się największa inwestycja w historii tego samorządu. Za blisko 200 mln zł zbudowana zostanie droga obronna Borówiec – Koninko – Krzesiny. Na minionej sesji Rady Powiatu radni zdecydowaną większością głosów zadecydowali o kształcie przyszłorocznych dochodów i wydatków powiatu. I tak dochody szacowane są na ponad pół miliarda złotych (610.151.075,28 zł). Z kolei wydatki są na poziomie 600.151.075,28 zł. Z czego aż blisko 73 mln zł stanowi tzw. „podatek janosikowy”.

– Można powiedzieć, że po stronie dochodów to budżet ustalony przez ministra finansów, a po stronie wydatków przez nas. Oczywiście, na tyle na ile było można, ponieważ ustawa Polski Ład w istotny sposób ograniczyła wielkość tego budżetu. Podobnie jak podatki typu „janosik”. Musieliśmy się więc dostosować… Nie jest to jednak mały budżet. Zabezpieczyliśmy wszystkie te wydatki, które są dla nas istotne, między innymi na drogi, oświatę, pomoc społeczną czy kulturę fizyczną. Czyli to wszystko co buduje naszą siłę i sprawia, że ludzie chcą tutaj mieszkać i inwestować. Teraz czekają nas zmiany, mamy nowy rząd… Na te zmiany czekamy z optymizmem, jak zawsze zresztą w samorządach – mówił starosta poznański Jan Grabkowski

Ponad 17 mln zł więcej niż w tym roku będzie kosztować edukacja. Łączne trzeba będzie wydać 157 mln zł, przy 101,5 mln subwencji oświatowej, która nie wystarcza nawet na płace dla nauczycieli. Pozostałe 55,5 mln zł pochodzi z dotacji i ze środków własnych powiatu. W przyszłym roku rozpocznie się m.in. budowa sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Bolechowie, kontynuowane będą prace rewaloryzacyjne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, a w Zespole Szkół w Rokietnicy rozpocznie się budowa internatu.

Niemal 140 mln zł powiat poznański zamierza przeznaczyć w przyszłym roku na drogi, z czego 90 mln zł na inwestycje. Największą z nich będzie przebudowa drogi Borówiec – Koninko – Krzesiny. Całe zadanie – budowa wraz z wykupem gruntów – warte jest 200 mln zł. W przyszłym roku pierwszy etap pochłonie niemal 60 mln zł. W ramach zadania przebudowanych lub zbudowanych po nowym śladzie zostanie łącznie 9 km dróg, powstaną cztery ronda oraz wiadukt nad torami kolejowymi w Koninku i dwa mosty na rzece Kopli. Pieniądze na tę najdroższą inwestycję drogową w historii powiatu pochodzą z budżetu państwa. Ponadto niemal 5,5 mln zł wydamy w przyszłym roku na przebudowę 800-metrowego odcinka ulicy Poznańskiej w Dąbrówce, od ul. Słonecznej do ul. Kolejowej. Przebudowana będzie też ul. Siekierecka w Gowarzewie, co pochłonie około 6 mln zł. Blisko 4 mln zł w przyszłorocznym budżecie przeznaczono na przebudowę skrzyżowania ul. Poznańskiej i Szkolnej w Kicinie.

Powiat zwiększa także pulę pieniędzy na szeroko rozumianą politykę społeczną. 45,7 mln zł wydane zostanie w przyszłym roku m.in. na Dom Pomocy Społecznej Lisówki, prowadzenie domu samotnej matki z dziećmi, kobiet w ciąży czy programy zdrowotne. Koszty związane ze wsparciem rodzin w powiecie wyniosą prawie 22 mln zł, w tym m.in. na: Dom Rodzinny w Swarzędzu, Domy Dziecka w Kórniku-Bninie, Ośrodki Wspomagania Rodziny w Kobylnicy. Nadal kontynuowane będą m.in. programy dla seniorów: telefon zaufania czy badania z zakresu profilaktyki osteoporozy. Po raz pierwszy sfinansowane zostaną badania przesiewowe dotyczące wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci.

Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa w 2024 roku pochłonie prawie 4,2 mln. zł. Na komendy powiatowe policji przeznaczono 600 tys. zł, z czego 480 tys. zł stanowić będą inwestycje. Na komendy powiatowe PSP powiat przeznaczy 1,1 mln zł. Dzięki temu dofinansowane zostaną m.in. zakupy pojazdów rozpoznawczo-ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych, specjalistycznego sprzętu czy prace remontowe w jednostkach. Na ochotnicze straże pożarne zaplanowano 300 tys. zł.

Za 2,5 mln zł kontynuowany będzie program ochrony zabytków. Z kolei ochrona środowiska kosztować ma ponad 1,2 mln zł, z tego 600 tys. zł zarezerwowano na likwidację „kopciuchów” oraz azbestu. W budżecie znalazły się też pieniądze na pomoc dla Ukrainy – prawie 1,4 mln zł. Z tego ponad 900 tys. zł pochodzi z Funduszu Pomocy. Natomiast z własnych środków powiat wyda prawie 0,5 mln zł, na zakup m.in. leków, żywności i usług związanych z pomocą humanitarną. Z kolei dotacja na wsparcie studentów z Białorusi wyniesie 110 tys. zł. Na nieodpłatną pomoc prawną zaplanowano ponad 1,2 mln zł.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

Opublikowano: 13 grudnia 2023