Powiat ma Centrum Dziedzictwa Kulturowego (14.07.2023)

logo radio poznań

Uroczyście otwarto Instytut Skrzynki, funkcjonujący w dworku niedaleko Poznania (Skrzynki). To powiatowa instytucja kultury. Tamtejszy dworek jest jednym z najpiękniejszych w regionie. Był w złym stanie, kiedy w 2015 roku został przejęty przez Powiat Poznański. Budynek przeszedł gruntowny remont.

– Już teraz pokazywane są tam dwie pierwsze wystawy, przedsięwzięć będzie więcej – zapewnia dyrektor instytutu Jan Babczyszyn. – To są zasoby całego powiatu poznańskiego, to jeden z największych powiatów, 17 gmin, mnóstwo artystów mieszka poza Poznaniem – to będzie miejsce dla nich, będziemy ich gościć na biesiadach literackich, filmowych, na biesiadach kameralnej muzyki. Te 25 km od Poznania nie jest uciążliwe, bo jest połączenie kolejowe: w Skrzynkach znajduje się stacja Otusz, są też połączenia autobusowe, liczymy, że ludzie chętnie będą nas odwiedzać – mówi Jan Babczyszyn.

Jak dodaje starosta poznański Jan Grabkowski – właśnie teraz dawny poniemiecki dwór zyskuje blask. Od dziś działa tu powiatowa instytucja kultury, o którą starania rozpoczęto kilka lat temu. Poza kulturą będą też tu promowane wielkopolskie tradycyjne potrawy.

Radio Poznań

Opublikowano: 17 lipca 2023