Powiat nagrodzony za akcję szczepień HPV (05.03.2022)

nowiny lokalne

Powiat poznański po raz kolejny został nagrodzony za akcję profilaktycznych szczepień przeciwko HPV w konkursie „Zdrowy Samorząd”, organizowanym przez redakcje Portal Samorządowy i Rynek Zdrowia. Powiat znalazł się wśród 30 nominowanych samorządów, do konkursu zgłoszonych było 90 projektów.

– Większość z nas uważa, że stan zdrowia zależy od sprawnej i ogólnie dostępnej służby zdrowia. Jednak musimy pamiętać, że wiele zależy od nas samych. Dzięki właściwemu postępowaniu i profilaktyce możemy uniknąć lub zminimalizować następstwa poważnych chorób. Dlatego każdego roku inwestujemy w szczepienia chroniące mieszkańców przed zachorowaniem – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. – To zaangażowanie i troska o innych zwraca się w postaci ich dobrej kondycji. Nagrody są tylko miłym dodatkiem do naszych starań. Najważniejsi są ludzie – dodał starosta.

Szczepienia przeciwko HPV powiat prowadzi od 14 lat. Do tej pory z bezpłatnego programu skorzystało ponad 10 tysięcy dzieci. Od trzech lat taką możliwość mają również chłopcy. Na ten cel przeznaczono już blisko 5 mln zł. – W ciągu 14 lat na szczepienia profilaktyczne przeciwko pneumokokom, grypie i HPV wydaliśmy 8 mln zł. Objęliśmy nimi łącznie ponad 37 tys. osób, w tym dzieci i seniorów – przypomniał Jan Grabkowski.

Celem Konkursu „Zdrowy Samorząd”jest wybranie i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka. Do tegorocznej edycji gminy, powiaty i województwa zgłosiły aż 90 programów. W wyborze laureatów swoją wiedzą i doświadczeniem wspomagała organizatorów Rada Konsultacyjna złożona z wybitnych specjalistów, przyznając w każdej z kategorii: zdrowa gmina, powiat, województwo, po 3 równorzędne nagrody.

Oficjalna ceremonia wręczania nagród odbyła się 3 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowych w Katowicach i towarzyszyła VII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC), gromadząc wielu znamienitych gości: samorządowców, polityków, ekspertów. Oprócz powiatu poznańskiego wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymały powiaty kępiński i kielecki.

– Po raz trzeci zostaliśmy uhonorowani tytułem „Zdrowy Powiat” za realizację „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV” – mówiła Elżbieta Tonder, dyrektor Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Poznaniu. – Ponadto w ramach konkursu „Samorządowy Lider” uzyskaliśmy nagrody: „Honorowy Ekspert w zakresie profilaktyki grypy” i „Lider w innowacjach w zakresie profilaktyki grypy” – przypomina Elżbieta Tonder.

Nowiny Lokalne

Opublikowano: 6 marca 2022