Powiat poznański ma budżet na 2024 rok (13.12.2023)

epoznan logo

Za blisko 200 mln zł zbudowana zostanie tzw. droga obronna Borówiec – Koninko – Krzesiny. Na minionej sesji Rady Powiatu radni zdecydowaną większością głosów zadecydowali o kształcie przyszłorocznych dochodów i wydatków powiatu. I tak dochody szacowane są na ponad pół miliarda złotych (610.151.075,28 zł). Z kolei wydatki są na poziomie 600.151.075,28 zł. Z czego aż blisko 73 mln zł stanowi tzw. “podatek janosikowy”.

“Po stronie dochodów to budżet ustalony przez ministra finansów, a po stronie wydatków przez nas. Oczywiście na tyle na ile było można, ponieważ ustawa Polski Ład w istotny sposób ograniczyła jego wielkość. Podobnie jak podatki typu “janosik”. Musieliśmy się więc dostosować… Nie jest to jednak mały budżet. Zabezpieczyliśmy wszystkie te wydatki, które są dla nas istotne, między innymi na drogi, oświatę, pomoc społeczną czy kulturę fizyczną. Czyli to wszystko co buduje naszą siłę i sprawia, że ludzie chcą w powiecie mieszkać i inwestować. Teraz czekają nas zmiany, mamy nowy rząd… Patrzymy na nie z optymizmem, jak zawsze zresztą w samorządach” – mówił starosta poznański Jan Grabkowski

Ponad 17 mln zł więcej niż w tym roku będzie kosztować edukacja. “Niemal 140 mln zł zamierzamy przeznaczyć w przyszłym roku na drogi, z czego 90 mln zł na inwestycje. Największą z nich będzie przebudowa drogi Borówiec – Koninko – Krzesiny. Całe zadanie (budowa wraz z wykupem gruntów) warte jest blisko 200 mln zł. W przyszłym roku I etap pochłonie niemal 60 mln złotych” – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański. Pieniądze na tę najdroższą inwestycję drogową w historii powiatu pochodzą z budżetu państwa.

“Ponadto niemal 5,5 mln zł wydamy w przyszłym roku na przebudowę 800-metrowego odcinka ulicy Poznańskiej w Dąbrówce (od Słonecznej do Kolejowej). Przebudowana będzie też ulica Siekierecka w Gowarzewie, co pochłonie około 6 mln zł. W obu przypadkach powiat otrzymał dofinansowanie na te zadania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Blisko 4 mln zł w przyszłorocznym budżecie przeznaczono na przebudowę skrzyżowania ulic Poznańskiej i Szkolnej w Kicinie”- dodaje starosta.

Powiat zwiększa także pulę pieniędzy na szeroko rozumianą politykę społeczną. Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa w 2024 roku pochłonie prawie 4,2 mln. zł. Za 2,5 mln zł kontynuowany będzie program ochrony zabytków. Z kolei ochrona środowiska kosztować ma ponad 1,2 mln zł, z tego 600 tys. zł zarezerwowano na likwidację “kopciuchów” oraz azbestu.

W budżecie znalazły się też pieniądze na pomoc dla Ukrainy – prawie 1,4 mln zł. “Z tego ponad 900 tys. zł pochodzi z Funduszu Pomocy. Natomiast z własnych środków powiat wyda prawie 0,5 mln zł, na zakup m.in. leków, żywności i usług związanych z pomocą humanitarną. Z kolei dotacja na wsparcie studentów z Białorusi wyniesie 110 tys. zł. Na nieodpłatną pomoc prawną zaplanowano ponad 1,2 mln zł”- zapowiada Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka starosty.

epoznan.pl

Opublikowano: 14 grudnia 2023